Przegląd mediów

Miliony z unijnej kasy na inwestycje

To już czwarta kadencja Stanisława Pankiewicza na stanowisku wójta gminy Jasło. W sumie rządzi w gminie 13 lat. Za swoje największe sukcesy uznaje budowę kanalizacji oraz poprawę bazy oświatowej

Miliony z unijnej kasy na inwestycje (kliknij, aby powiększyć)

-Każda kadencja jest inna. W poprzedniej kadencji nacisk położony był na budowę kanalizacji, na którą uzyskaliśmy duże dofinansowanie. Staramy się inwestować w każdą sferę życia, aby naszym mieszkańcom żyło się jak najlepiej – przyznaje Stanisław Pankiewcz.

Wójt pozyskał wiele milionów z unijnej kasy, co zostało docenione. W 2008 r. gmina Jasło zajęła trzecie w kraju, pierwsze w województwie podkarpackim miejsce w kategorii gmin wiejskich w pozyskaniu i wykorzystaniu środków unijnych. Ta wysoka lokata to efekt realizacji grupowego projektu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Dzięki temu 95 proc. wsi ma już kanalizację. – To była inwestycja stulecia – stwierdza Stanisław Pankiewcz.

Stawiamy na kulturę

Oczywiście inwestycje w poprawę infrastruktury są bardzo ważne, ale wójt docenia także działalność kulturalną. – To wspaniała promocja naszej małej ojczyzny w województwie, a nawet w Polsce. Nie możemy o tym zapominać. Stawiamy na kulturę, działalność zespołów wspieramy finansowo – mówi wójt gminy Jasło.

Działalność kulturalna na terenie gminy Jasło funkcjonuje na wielu płaszczyznach. Od 16 lat działa kapela Trzcinicoki, która jest nie tylko wizytówką gminy, ale całego Podkarpacia. Trzcinicoki to grupa instrumentalistów i muzyków, promująca rodzimy folklor, autentyczny repertuar, styl muzykowania i śpiew ludowy regionu Karpat. Liderem kapeli i jej założycielem jest Stanisław Marszałek. Tradycją zespołu stało się uczestnictwo w przeglądach folklorystycznych w całym kraju i za granicą. Kapela była w Brukseli, kiedy Podkarpacie miało prezentację swojego dorobku. Zdobywa wiele nagród i wyróżnień. W 2010 roku otrzymała za całokształt działalności artystycznej oraz rozpowszechnianie i wykonywanie muzyki ludowej nagrodę im. Oskara Kolberga. – Jest to najwyższe wyróżnienie dla kapel ludowych. Dla nas powodem do dumy – mówi S. Pankiewcz.

Od kilku lat działa także Gminna Orkiestra Dęta. Tworzą ją mieszkańcy Osobnicy. Uświetnia wiele uroczystości organizowanych na terenie gminy i powiatu jasielskiego. Dyrygentem jest Jan Zygmunt Orkiestra.

Z powodzeniem działa również Chór Cecylianum przy parafii w Osobnicy. Powstał w 2003 roku. Chórzyści zapewniają oprawę muzyczną mszy świętych i innych uroczystości kościelnych nie tylko w Osobnicy, ale i innych miejscowościach powiatu jasielskiego.

Ponadto powstał zespół pieśni i tańca, a także z powodzeniem funkcjonuje kapela Szebnianie. Wszystkie te zespoły działają przy Gminnym Ośrodku Kultury.

– Jesteśmy samowystarczalni do obsłużenia wielu imprez. Doceniam zaangażowanie mieszkańców. Nie chcę blokować takich inicjatyw, bo właśnie popieranie takich inicjatyw jest ważnym elementem rozwoju i jednoczy środowisko – stwierdza wójt Pankiewicz.

Prezentacja na dożynkach diecezjalnych

Dorobek kulturalny gmina Jasło mogła zaprezentować podczas dożynek diecezjalnych, które odbyły się 21 sierpnia w Rzeszowie. Swoją twórczość zaprezentowali: kapela ludowa Trzcinicoki, Gminna Orkiestra Dęta i chórCecylianum. Dodatkowym uznaniem dla gminy było wybranie jej włodarza na starostę dożynek. – To był wielki zaszczyt i radość dla gminy jak i dla mnie. Cieszę się, że mogliśmy zaprezentować dorobek kulturalny gminy – podkreśla S. Pankiewicz. Podczas wystąpienia na dożynkach diecezjalnych wójt zwrócił uwagę na dynamicznie rozwijające się winiarstwo na Podkarpaciu. Należy podkreślić, że w gminie Jasło w miejscowości Trzcinica funkcjonuje pierwsza w Polsce winiarska wioska. – Dziś do ołtarza niesione będą dary dziękczynne, wśród nich chleb i wino. Cieszy nas, że uprawa winnej latorośli odradza się na Podkarpaciu. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat powstało wiele profesjonalnych winnic, a podkarpackie wino staje się marką rozpoznawalną w Polsce. Wino, miody, owoce i warzywa, pieczywo oraz wędliny to produkty naszego regionu doceniane w Polsce i poza jej granicami – mówił podczas dożynek S. Pankiewicz.

GOK i Biblioteka

Działalność kulturalną na terenie gminy koordynuje Gminny Ośrodek Kultury. Zajmuje się promocją twórczości ludowej oraz organizacją imprez kulturalnych i uroczystości gminnych. GOK jest współorganizatorem cyklicznej imprezy, która w tym roku odbyła się po raz ósmy – Międzynarodowego Folkloru Karpat w Trzcinicy.

Czynny udział w rozwoju kultury na terenie gminy, poza swoją podstawową działalnością, bierze Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Szebniach. Biblioteka organizuje wiele ciekawych imprez dla dzieci i młodzieży, a także realizuje wiele projektów, na które pozyskuje środki z zewnątrz.

Współpraca z Ukrainą

W 2006 roku gmina Jasło nawiązała współpracę transgraniczną z Samborską Rejonową Radą na Ukrainie w zakresie promocji kultury obu regionów i wymiany młodzieży. Pierwszym efektem tej współpracy była wspólna realizacja projektu „Młodzież razem – spotkania młodych artystów kultury pogranicza”. Szkoły z terenu gminy współpracowały ze szkołami z Rejonu Samborskiego.

W dniach 23-24 sierpnia br. podpisana zostanie umowa o współpracy z Rejonem Samborskim i miastem Sambor. Samorządy wspólnie starać się będą o pozyskanie środków unijnych m.in. na budowę Gminnego Centrum Kultury w Osobnicy, utworzenie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz budowę sieci kanalizacyjnej w Opaciu.

Prawie cała gmina ma kanalizację

Na obecną kadencję zaplanowanych zostało wiele ważnych inwestycji. W trakcie realizacji jest budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Gorajowice iJareniówka (etap III), który opiewa na kwotę 1 674 980,80 zł, na którą udało pozyskać się środki w ramach PROW Działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”. – Budowa kanalizacji w Gorajowicach iJareniówce sprawi, że gmina będzie w 97 procentach skanalizowana. Zostanie nam tylko jedna miejscowość – Opacie. Problem kanalizacji w gminie będzie rozwiązany kompleksowo. W powiecie jasielskim nie ma drugiej gminy skanalizowanej prawie w 100 procentach – stwierdza wójt gminy Jasło.

Wszechstronny rozwój

W ramach RPO Województwa Podkarpackiego gmina otrzymała dofinansowanie na przebudowę drogi gminnej Warzyce – Bierówka w miejscowości Warzyce. Wartość inwestycji to 979 000 zł. Przedsięwzięcie to będzie współfinansowane w kwocie 643 118,26 zł z EFRR.

Gmina przeznacza również znaczne środki na przebudowy, remonty i zakup wyposażenia obiektów komunalnych.

Z PROW 2007-2013 uzyskała dofinansowanie 218 341,00 zł przy całkowitej wartości projektu 330 000 zł na remont i przebudowę ze zmianą użytkowania budynku byłej szkoły w Chrząstówce na budynek rekreacyjno-sportowy. Gmina remontuje także domy ludowe w Bierówce i Warzycach.

Ponadto trwa budowa obiektu sportowo – rekreacyjnego w Żółkowie na kwotę 800 000 zł. – Mieszkańcy Żółkowa nie mieli takiego obiektu. Będzie się w nim mieściła świetlica młodzieżowa. Tu chcę zaznaczyć, że w każdej miejscowości naszej gminy działają całoroczne świetlice młodzieżowe, które dostosowują swoją działalność do potrzeb młodzieży – zaznacza wójt gminy Jasło.

– Staramy się prowadzić inwestycje na wielu płaszczyznach, aby rozwój naszej gminy był wszechstronny – kwituje Stanisław Pankiewcz.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rolnik
rolnik
2024 lat temu

Panie Pankiewicz jeśli już wszem i wobec ogłasza trtiumfy ,a dotyczące wyłacznie działalności oświatowej i budowy kanalizacji/czego nie należy negować,/,to należałoby przede wszystkim pochwalić się jakie działania podjęła gmina w zakresie inwestycji dającej nowe stanowiska pracy,Jakie też podjęto działania w zakresie agrokultury,oczywiście uwzględniając własny wysiłek,a nie pomocowy unijny,bo w tych działalnościach pomocy nie będzie.Kiedy znikną ugory i nieużytki w gm.Jasło ,a właściciele zaczną produkować chociażby na rzecz pobudzonej agroturystyki.Dlaczego ten temat jest zupełnie nieruszny,nie potrafimy?Mamy ładne i fajne okolice do rozwoju tej działalności.Mieszkańcy gm.też wiedzą jak produkować zdrową żywność i obsługiwać przyjezdnych.Tylko należy stworzyć własną bazę pomocową.A wówczas nie sam… Czytaj więcej »

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Ile z tego pójdzie , czy poszło na likwidację wykluczenia społecznego ??????…………….

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Skoro jest takim dobrym gospodarzem, to dlaczego porzuca swoich wyborców? Skoro zdecydował się kandydować na wójta, to jego decyzja o podłączeniu się do warszawskiego koryta jest policzkiem dla wszystkich tych, którzy na niego głosowali. I wypowiedź ta dotyczy tych wszystkich samorządowców, którzy decyzją o kandydowaniu pokazali, gdzie mają społeczność lokalną, która im zaufała.

KONRAD Adenty
KONRAD Adenty
2024 lat temu

Panie Pankiewicz trochę mniej eksponowania swojej boskości.Jak jest każdy wie ,i widzi.A kto co załatwił i dlaczego-też…Po wyborach pokaż Pan swoje sukcesy zostając na swoim stanowisku…Skończ pan coś zaczął, a nie w sejmy spieprzaj…Chwalić się można,ale po,nie zaś w trakcie działań.A to co sypnęło,to nie pana zasługa,a chorego systemu-partyjnego (PO-PSL dla siebie)!!! Miliony euro,to dobra gadka dla naiwniaków.Ja wolę fakty.A prawda jest taka,że ja tych pieniędzy nie widzę(od lat)….

Zermatt Hotels
Zermatt Hotels
2024 lat temu

You’d probably by no means notice these terms by Barack Obama, simply because Barak can be an ideologue, not just a thinker. Obama’s progressive belief is actually moored within a deep-rooted craze versus those who have great results as a result of no cost areas plus a deep-rooted empathy toward those that be successful by way of group company and also current market potential fight.

moncler
moncler
2024 lat temu

You’ve really written a superb quality article here. Thanks

Free Sports Picks
Free Sports Picks
2024 lat temu

Whenever points head out negatively completely wrong with regard to one’s state, out of the box typically the case depending on Usa, what is in essence expected is actually hope and expectations, definitely not frustration in addition to lose hope. There is a scarcity with the hmo’s and also a glut from the last mentioned within the affected region. The main difference within mindset among Clinton along with Barak in response to this particular dilemma informs us most we need to learn about the 2 presidents

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x