Przegląd mediów

Najdłużej w Polsce żyją mieszkańcy Podkarpacia

Mężczyźni z regionu żyją o blisko 4 lata dłużej niż w województwie łódzkim. Kobiety o ponad dwa lata.

W 2017 r. przeciętna długość życia mężczyzn wynosiła 74,0 lata, a kobiet była o 7,8 roku dłuższa i wynosiła 81,8 lat. Z raportu opracowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika ponadto, że najdłużej żyją mieszkańcy Podkarpacia, a najkrócej – Łódzkiego.

Według autorów raportu ,,Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania niepokojący jest fakt, że w ostatnich latach 2014-2017 długość życia zarówno mężczyzn jak kobiet wzrosła zaledwie o 0,2 roku.

Znaczenie ma to, gdzie mieszkamy
Jak się okazuje, najmniej korzystnym środowiskiem zamieszkania w Polsce są najmniejsze miasta, poniżej 5 tys. mieszkańców, których mieszkańcy żyją najkrócej. Jak pokazują badania, przeciętnie najdłużej żyją mieszkańcy największych miast, z wyjątkiem Łodzi, gdzie mieszkańcy żyją nawet krócej niż mieszkańcy małych miasteczek. Od wielu lat mężczyźni najkrócej żyją w województwie łódzkim – w 2017 r. o 3,7 lat krócej niż mieszkający w najlepszym pod względem długości życia województwie podkarpackim, a kobiety w województwach łódzkim i śląskim – obecnie o 2,3 lat krócej niż mieszkanki woj. podkarpackiego. Mężczyźni mieszkający w miastach żyją przeciętnie dłużej od mieszkających na wsi, w 2017 r. o 1,1 roku, natomiast długość życia mieszkanek miast i wsi jest obecnie taka sama.

Stan zdrowia ludności stopniowo poprawia się, ale na tle ogółu krajów Unii Europejskiej sytuację należy uznać za jeszcze wciąż niezbyt niezadowalającą, twierdzą twórcy raportu. Według szacunków Eurostatu, mężczyźni w Polsce przeżywają w zdrowiu (bez ograniczonej sprawności) 61,3 lat (83 proc. długości życia), a kobiety 64,6 lat (79 proc.).

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Anna Moraniec

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x