Przegląd mediów

Nauczyciel zarobi mniej niż woźny

Pensje części nauczycieli będą niższe od pensji minimalnej, bo ich wynagrodzenie reguluje Karta nauczyciela, a nie Kodeks pracy.

Rząd zapowiedział, że w przyszłym roku pensja minimalna wzrośnie do 2600 zł. Podwyżki nie odczują jednak początkujący nauczyciele, których płaca nauczycieli zaczyna się od 2450 zł brutto. Więcej od nich zarobią pani sprzątająca, kucharka i woźny. – Odpowiedzialność nauczycieli jest nieporównywalnie większa i za takie pieniądze z pewnością nie zostaną w zawodzie – mówi Stanisław Kłak, prezes ZNP na Podkarpaciu.

Od września nauczyciel stażysta zarabia 2466 zł brutto, czyli 1784 zł netto. Tyle otrzymują magistrowie na początku drogi nauczycielskiej, jeszcze bez przygotowania pedagogicznego. To o 100 zł mniej niż od przyszłego roku wynosić będzie pensja minimalna (1878 zł netto). Taką samą kwotę zarobi na początek inżynier, specjalista, który chciałby uczyć zawodu w technikum czy szkole branżowej. Osoby z tytułem licencjata, bez przygotowania pedagogicznego mogą liczyć na 2450 zł.

Być może trudno w to uwierzyć, ale więcej zarobi np. woźny, zwłaszcza, jeśli przepracował już 10 lat. Zgodnie z nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę do pensji nie będzie wliczany dodatek za wysługę lat.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Wioletta Kruk
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Www
Www
4 lat temu

Odpowiedzialność nauczycieli jest znacznie większa… Ciekawe w którym miejscu, dzieci i tak więcej nauczą się poza szkołą. A bardziej odpowiedzialne jest stanowisko kucharki, która swoim błędem może wyrzadzić szkody w zdrowiu dzieci.

Zakder@wp.pl
Zakder@wp.pl
4 lat temu
Reply to  Www

Przybywa niestety idiotów podobnych tobie…….

moHer
moHer
4 lat temu

Do autora: przemilczanym od grudnia 2018 roku faktem jest to, że zmiany w Karcie Nauczyciela, spowodowały, że nauczyciele przedmiotów zawodowych od 1.09.2019 roku zarabiają mniej od nauczycieli przedmiotów ogólnych, tj. m.in. religii, wf-u, biologii czy geografii. Szumne podwyżki w wysokości prawie 10% wynagrodzenia otrzymali wszyscy, ale zawodowcom PODNIESIONO pensum o … 10% – czyli pracują dłużej za te same pieniądze. Najlepsze jest to, że wszystkie zmiany pozytywnie zaopiniowały związki zawodowe, które tak bardzo troszczą się o kształcenie zawodowe w Polsce!

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x