Przegląd mediów

Nauczyciele przedłużają konsultacje w sprawie strajku

W najbliższych tygodniach pracownicy oświaty podejmą decyzję, czy chcą dalej strajkować.

Do 30 wrześnie potrwa sondaż wśród nauczycieli na temat formy strajku, ją popierają. Wśród propozycją są: kontynuacja kwietniowego strajku, wykonywanie tylko zadań, które są obowiązkiem nauczyciela czy strajk rotacyjny. Ostateczna decyzja zostanie ogłoszona na początku października.

26 sierpnia Związek Nauczycielstwa Polskiego informował, że do 13 września związkowcy mają jednak przeprowadzić sondaż na temat form protestu, popieranych przez pracowników oświaty. Dziś miała zostać podjęta decyzja o formie protestu. W związku z niedawno rozpoczętym rokiem szkolnym i wieloma obowiązkami pedagogów tak się jednak nie stanie.- Zdecydowaliśmy o jego wydłużeniu. Sądzę, że koniec września to będzie moment krańcowy – poinformował w ubiegłym tygodniu Sławomir Broniarz.

Wśród proponowanych jest kontynuacja kwietniowego strajku, wykonywanie tylko zadań, które są obowiązkiem nauczyciela czy niewypełnianie dokumentacji. Nauczyciele mogą również zgłaszać własne propozycje. Możliwe, że protest przybierze formę strajku rotacyjnego, z podziałem na województwa. Oznaczałoby to, że strajk prowadzony byłby we wszystkich placówkach w danym województwie przez określony czas. Potem nauczyciele wracaliby do pracy.

Gdyby nauczyciele zdecydowali się na kontynuowanie zawieszonego 27 kwietnia strajku i odejście od tablicy, najpierw należałoby przeprowadzić referendum, a to musiałoby potrwać około trzech tygodni. Ewentualna strajk mógłby zacząć się najwcześniej w połowie października. Środowisko nauczycielskie, szczególnie na Podkarpaciu jest jednak niechętne. Jednym z powodów jest hejt, który wylał się na nauczycieli, ale również względy finansowe.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x