Przegląd mediów

Nowe przepisy drogowe już od lipca

Obecnie Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym nocą.

Kierowcy i piesi muszą przygotować się na sporą rewolucję. Ministerstwo Infrastruktury zaprezentowało zmiany, jakie planuje wdrożyć w życie jeszcze w tym roku. Mowa o zatrzymywaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, zrównaniu prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy oraz zwiększeniu zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych.

Nowe wytyczne dla uczestników ruchu są tematem zainteresowań w Polsce od kilku miesięcy. Teraz resort infrastruktury wreszcie poinformował o ich głównych założeniach. Chodzi m.in. o większą ochronę pieszego w rejonie przejść dla pieszych. Kierowcy będą mieć więcej obowiązków i będą zobowiązani do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Obecne przepisy mówią, że osoby za kółkiem muszą umożliwić bezpieczne przejście przez pasy osobom znajdującym się na przejściu. Nowe wytyczne, wedle art. 26 ust. 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, będą zobowiązywać kierowcę do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na pasach oraz pieszemu dopiero zamierzającemu wejść na pasy.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Kamil Lech

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x