Przegląd mediówWażne wydarzenia

Nowe uprawnienia rowerzystów

Czas wakacji i piękna pogoda sprzyjają organizacji wycieczek rowerowych. I dlatego warto wiedzieć, co zmieniło się w znowelizowanej ustawie rowerowej. A zmieniło się sporo.

Nowe uprawnienia rowerzystów (fot. archiwum)

W myśl znowelizowanych przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym rowerzyści nabywają nowe prawa. Mogą m.in. jechać chodnikiem, pod warunkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym, jeżeli opiekują się dzieckiem do lat dziesięciu, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty lub gdy nie ma pasa ruchu dla rowerów.

Zmiany są istotne

– Zmian jest dużo. Zmieniła się m.in. definicja roweru, a dodano definicję wózka rowerowego. Dopuszczono też jazdę dwóch rowerzystów obok siebie, a nie tylko jeden za drugim. Rowerzyści mogą wyprzedzać wolno jadące pojazdy z prawej strony, a dotychczas z prawej strony rowerzyści mogli jedynie omijać stojące pojazdy. Jest to udogodnienie w sytuacji dużych korków ulicznych – mówi podinsp. MarekCecuła, oficer prasowy KMP w Krośnie.

Według nowych przepisów rowerzyści mogą jechać środkiem pasa ruchu przez skrzyżowanie i przez rondo. Do tej pory musieli trzymać się prawej linii. Ta zmiana ułatwia z pewnością zjazd ze skrzyżowania w lewo lub jazdę prosto. –W znowelizowanej ustawie pojawił się zapis, że na skrzyżowaniach przed światłami mogą powstawać specjalne śluzy – czyli wydzielone części jezdni na wlocie do skrzyżowania na całej szerokości jezdni lub wybranego pasa ruchu, przeznaczone do zatrzymywania rowerów w celu zmiany kierunku jazdy lub ustąpienia pierwszeństwa, oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi – informuje oficer prasowy KMP w Krośnie.

Szczegóły w numerze – strona 11.

/wz-s/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawy
ciekawy
2024 lat temu

TO KIEDY ZNIESIONO OBOWIĄZEK PORUSZANIA SIE POJAZDÓW JAK NAJ BLIŻEJ PRAWEJ KRAWĘDZI JEZDNI ??? I GDZIE TO MOŻNA PRZECZYTAĆ ?

Mentos
Mentos
2024 lat temu

„Według nowych przepisów rowerzyści mogą jechać środkiem pasa ruchu przez skrzyżowanie i przez rondo. Do tej pory musieli trzymać się prawej linii. Ta zmiana ułatwia z pewnością zjazd ze skrzyżowania w lewo lub jazdę prosto.”
Naucz się czytać.

ooooooo
ooooooo
2024 lat temu

straz miejska zrobcie cos z tym jamnikiem na baczynskiego 25
skacze do ludzi szczeka calymi dniami chodzi jak pies bez gospodarza prosimy

Arek
Arek
2024 lat temu

hehe to jamnik bardzo znanej osoby ……

bbbbbbbrrrrrrr
bbbbbbbrrrrrrr
2024 lat temu

to czyj to to jest panie arku

akus
akus
2024 lat temu

gdy piszecie do strazy miejskiej to piszcie na ich adres meilowy , wtedy szybko załatwia sprawe

do Mentos
do Mentos
2024 lat temu

czytać to Ty umiesz ale nie bardzo pojmujesz,jak rowerem można jechać i wyprzedzać po prawej stronie jeśli samochody poruszają się jak naj blizej prawej krawędzi jezdni ?tego obowiązku nikt nie zmienił.

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x