Przegląd mediów

Od poniedziałku na Podkarpaciu otwarte salony

Od 26 kwietnia w 11 województwach, w tym także w naszym regionie, rząd poluzuje część obostrzeń. Ponownie zostaną tam otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Oprócz tego dzieci z klas 1 – 3 szkoły podstawowej przejdą na nauczanie hybrydowe. W pozostałych 5 regionach wszystkie dotychczasowe ograniczenia pozostają bez zmian.

– Apogeum jeśli chodzi o liczbę zakażeń trzeciej fali mamy za sobą – powiedział na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Widzimy wyraźny spadek zakażeń we wszystkich regionach, jednak w niektórych nadal sytuacja jest trudna. Przede wszystkim należą do nich województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i mazowieckie – zaznaczył.
Jak podał szef resortu zdrowia, najlepsza sytuacja pod względem liczby zachorowań jest w województwach: podlaskim, podkarpackim oraz warmińsko-mazurskim.

Co dokładnie się zmieni?
Ze względu na zróżnicowaną sytuację zdecydowano na poluzowanie obostrzeń, ale tylko w województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35. Są to województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, małopolskie. – W 11 województwach od poniedziałku mamy powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1 – 3 – oświadczył Adam Niedzielski. Od 26 kwietnia otwarte będą także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone i dotyczą zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań, jak i 5 pozostałych. Dodatkowo, w województwach: śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim wciąż pozostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.

Kiedy otwarcie hoteli i restauracji?
Rządzący przypominają, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, hotele oraz miejsca noclegowe pozostaną zamknięte do 3 maja. Szef resortu zdrowia zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawiony zostanie bardziej szczegółowy plan na maj dotyczący branż gastronomicznej i hotelarskiej. Po weekendzie majowym prawdopodobnie zostaną otwarte instytucje kultury. Jak przyznał Adam Niedzielski, trwają też rozmowy na temat zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu.

wk
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x