r e k l a m a
Przegląd mediów

Płaca minimalna do 4 tys. zł może zaszkodzić gospodarce

– Szybki wzrost najniższej krajowej to plan czysto polityczny, a nie ekonomiczny – mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Rządzący zapowiedzieli, że w styczniu 2021 r. płaca minimalna wzrośnie do 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. wyniesie 4 tys. zł brutto. Część ekonomistów pozytywnie ocenia takie rozwiązanie, natomiast wielu patrzy na przyszłość z przerażeniem. Powód? Wyższe pensje mogą dobić małych przedsiębiorców, zwiększyć inflacje i wywindować ceny żywności w górę.

Jeszcze w czwartek na łamach Super Nowości analizowaliśmy plan obecnej władzy dotyczący szybkiego podwyższenia płacy minimalnej. Już w przyszłym roku ma ona wynieść 2,6 tys. zł brutto, natomiast na koniec 2023 r. 4 tys. zł. Takie rozwiązanie w pewien sposób pozwoli wzbogacić się osobom najmniej zarabiającym. Pytanie tylko, jak zareaguje na zmiany gospodarka, w tym głównie przedsiębiorcy, konsumenci, i jaka będzie realna wartość pieniądza?

Od kilku dni sporo mówi się o losie małych i średnich firm. Wielu ekspertów tłumaczy, że będą one musiały płacić pracownikom więcej, wzrosną także podatki, co dla tysięcy podmiotów może się okazać zbyt dużym ciężarem. Jak informuje Next Gazeta.pl, gdy płace wzrosną do kwoty 4 tys. zł na konto pracownika wpłynie 2,91 tys. zł, a koszt pracodawcy wyniesie… ok. 4,8 tys. zł!

Małe firmy nie przetrwają?

Mając to na uwadze przedsiębiorcy będą szukać oszczędności. Trudno nie przypuszczać, że wielu zatrudnionych zmuszona zostanie zgodzić się na zmniejszenie etatu lub nawet przejście do szarej strefy. – Jeżeli mikroprzedsiębiorcy przejdą do szarej strefy, to i tak będzie pół biedy, gorzej, co jest realne, jeśli będą oni musieli zamykać interesy – ocenia Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Rzeczywisty cud gospodarczy Polska już przeszła, kiedy w latach dziewięćdziesiątych funkcjonowała „Ustawa Wilczka”, dziś PiS chce mieć swój cud, polegający na rozdawnictwie – dodaje.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

kl
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gate io borsası
6 miesięcy temu

Reading your article has greatly helped me, and I agree with you. But I still have some questions. Can you help me? I will pay attention to your answer. thank you.

gate borsası
4 miesięcy temu

I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

binance register
3 miesięcy temu

Thank you for your shening. I am worried that I lack creative ideas. It is your enticle that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me? https://accounts.binance.com/en/register?ref=P9L9FQKY

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x