Przegląd mediów

Płaca minimalna do 4 tys. zł może zaszkodzić gospodarce

– Szybki wzrost najniższej krajowej to plan czysto polityczny, a nie ekonomiczny – mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Rządzący zapowiedzieli, że w styczniu 2021 r. płaca minimalna wzrośnie do 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. wyniesie 4 tys. zł brutto. Część ekonomistów pozytywnie ocenia takie rozwiązanie, natomiast wielu patrzy na przyszłość z przerażeniem. Powód? Wyższe pensje mogą dobić małych przedsiębiorców, zwiększyć inflacje i wywindować ceny żywności w górę.

Jeszcze w czwartek na łamach Super Nowości analizowaliśmy plan obecnej władzy dotyczący szybkiego podwyższenia płacy minimalnej. Już w przyszłym roku ma ona wynieść 2,6 tys. zł brutto, natomiast na koniec 2023 r. 4 tys. zł. Takie rozwiązanie w pewien sposób pozwoli wzbogacić się osobom najmniej zarabiającym. Pytanie tylko, jak zareaguje na zmiany gospodarka, w tym głównie przedsiębiorcy, konsumenci, i jaka będzie realna wartość pieniądza?

Od kilku dni sporo mówi się o losie małych i średnich firm. Wielu ekspertów tłumaczy, że będą one musiały płacić pracownikom więcej, wzrosną także podatki, co dla tysięcy podmiotów może się okazać zbyt dużym ciężarem. Jak informuje Next Gazeta.pl, gdy płace wzrosną do kwoty 4 tys. zł na konto pracownika wpłynie 2,91 tys. zł, a koszt pracodawcy wyniesie… ok. 4,8 tys. zł!

Małe firmy nie przetrwają?

Mając to na uwadze przedsiębiorcy będą szukać oszczędności. Trudno nie przypuszczać, że wielu zatrudnionych zmuszona zostanie zgodzić się na zmniejszenie etatu lub nawet przejście do szarej strefy. – Jeżeli mikroprzedsiębiorcy przejdą do szarej strefy, to i tak będzie pół biedy, gorzej, co jest realne, jeśli będą oni musieli zamykać interesy – ocenia Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Rzeczywisty cud gospodarczy Polska już przeszła, kiedy w latach dziewięćdziesiątych funkcjonowała „Ustawa Wilczka”, dziś PiS chce mieć swój cud, polegający na rozdawnictwie – dodaje.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

kl
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x