Przegląd mediówWażne wydarzenia

Posadzisz las, otrzymasz pieniądze

Markiem Owsianym, zastępcą dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie

Posadzisz las, otrzymasz pieniądze (fot. Tenpieknyswiat.pl)

rozmawia Andrzej Józefczyk

Do 1 sierpnia w biurach powiatowych ARiMR rolnicy, którzy zdecydują się posadzić las na swoich gruntach, mogą składać wnioski o przyznanie pomocy…

Tak. Wielu rolników uprawia ziemię bardzo słabej jakości, która nie gwarantuje uzyskiwania plonów, które zapewniałyby godziwe zyski. Zalesianie takich gruntów jest szansą na uzyskanie większych dochodów, niż gdyby zdecydowali się prowadzić tam produkcję rolniczą.

Ile do tej pory pieniędzy na zalesianie trafiło na Podkarpacie?

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 wypłacono prawie 13 mln złotych, a wcześniej w ramach PROW 2004-2006 było to ponad 12 mln złotych. Z pomocy skorzystało łącznie prawie 1800 beneficjentów.

Czy zmieniło się coś w tym roku w przyznawaniu pomocy?

Są nowe istotne zmiany, na pewno korzystne dla rolników, które wprowadziła nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Według nowych przepisów jeden beneficjent może posadzić las na powierzchni do 100 ha. Dotychczas była możliwość zalesienia maksymalnie 20 ha. Inną zmianą jest możliwość zalesienia powierzchni poniżej 0,5 ha jeśli grunt graniczy z lasem. Jednak minimalna powierzchnia gruntu do zalesiania to 0,1 ha.

Na jaką konkretną pomoc mogą liczyć rolnicy?

W pierwszym roku po wykonaniu zalesiania wypłacane będzie wsparcie na zalesianie, czyli jednorazowy ryczałt za poniesione koszty zalesiania i ewentualne ogrodzenie uprawy leśnej. Jest to od 4160 do 6260 zł za hektar. Można też uzyskać 2590 zł za hektar lub 6,5 zł za metr bieżący ogrodzenia młodej uprawy leśnej 2-metrową siatką ogrodzeniową jeśli zaleci to nadleśniczy. Rolnikowi przysługuje też premia pielęgnacyjna w kwocie od 970 zł do 1360 zł za hektar rocznie. Jest ona wypłacana co roku przez 5 lat.

Równolegle z premią pielęgnacyjną rolnik może otrzymywać premię zalesieniową przez 15 lat od założenia uprawy. Ale otrzymają ją tylko ci, którzy udokumentowali, że co najmniej 25 proc. dochodów czerpią z rolnictwa. Premia wynosi rocznie 1580 zł za hektar.

W ciągu roku można uzyskać płatność za zastosowanie zaleconych przez nadleśniczego indywidualnych środków ochrony uprawy leśnej przed zwierzyną w wysokości od 190 do 700 zł za hektar.

Można też otrzymać pomoc na zalesianie gruntów inne niż rolne…

Tak. Składa się ona z dwóch transz: wsparcia na zalesianie i premii pielęgnacyjnej. Nie ma tutaj premii zalesieniowej, gdyż grunt, na którym rolnik posadził las, nie jest gruntem wykorzystywanym do produkcji rolnej.

Wsparcie na zalesianie wynosi od 1700 zł do 6260 zł za hektar. Można też uzyskać 2590 zł za hektar lub 6,5 zł za metr bieżący ogrodzenia młodej uprawy leśnej 2-metrową siatką ogrodzeniową jeśli zaleci to nadleśniczy. Rolnik otrzymuje też przez 5 lat premię pielęgnacyjną od 970 zł do 2050 zł rocznie za hektar. W ciągu roku można uzyskać płatność za zastosowanie zaleconych przed nadleśniczego indywidualnych środków ochrony uprawy leśnej przed zwierzyną w wysokości od 190 do 700 zł za hektar.

Andrzej Józefczyk
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PGR
PGR
2024 lat temu

niech ktoś nie mówi jak to rolnicy mają dobrze, że nie płacą zus-u. po tych wyliczeniach widać jakie ich zarobki są niskie, skoro ktoś zdecyduje się zasiać las na polu, tzn, że niższe dochody ma z uprawy roli. a przecież 4160 do 6260 zł za hektar zalesionego pola rocznie to są to zarobki niskie, biorąc pod uwagę wielkość (kilkuhektarowe) gospodarstw rolnych na podkarpaciu

rrr
rrr
2024 lat temu

a po kilku lub kilkunastu latach obszar zalesiony przechodzi na własność skarbu państwa…

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x