Przegląd mediów

Pracodawcy zalegają 12 tys. pracowników łącznie 19,6 mln zł

Inspektorzy pracy ujawnili nieprzestrzeganie przepisów o wynagrodzeniach w 18 proc. skontrolowanych zakładów. Sytuacja ta nie ulega zmianie od kilku już lat. Ujawnione nieprawidłowości opiewały na łączną kwotę 19,6 mln zł dla prawie 12 tys. pracowników (w roku 2013 – 18 mln zł dla 15,6 tys. pracowników).

Pracodawcy zalegają 12 tys. pracowników łącznie 19,6 mln zł

Pracodawcy najczęściej nie wypłacali wynagrodzeń za pracę – 7 tys. pracowników nie wypłacili łącznie 15,7 mln zł.
Ponadto nie wypłacano lub zaniżano następujące świadczenia: wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy (900 pracownikom nie wypłacono 730 tys. zł), odprawę pieniężną należną na podst. art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy (140 pracownikom nie wypłacono 660 tys. zł), ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (600 pracownikom nie wypłacono 640 tys. zł), wynagrodzenie lub dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych (1,4 tys. pracownikom nie wypłacono 525 tys. zł), inne świadczenia (540 pracownikom nie wypłacono 506 tys. zł), wynagrodzenie za czas choroby (280 pracownikom nie wypłacono 243 tys. zł).

– Skala nieprawidłowości ujawnionych w roku 2014 wskazuje na brak poprawy w kwestiach związanych z wypłacaniem wynagrodzeń i innych świadczeń pieniężnych należnych ze stosunku pracy. W ciągu kilku ostatnich lat wskaźniki statystyczne ujawnianych nieprawidłowości utrzymują się na podobnym poziomie. Zaniechania, jakich dopuszczają się pracodawcy, naruszają żywotne interesy pracowników, albowiem pozbawiają pracownika świadczeń pieniężnych należnych ze stosunku pracy, służących zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych pracownika i jego rodziny – twierdzi Wojciech Dyląg z Państwowej Inspekcji Pracy.

W 2014 r. wpłynęło do OIP w Rzeszowie 505 skarg, w których strony sygnalizowały niewypłacanie różnych świadczeń pieniężnych należnych ze stosunku pracy. W celu zbadania problematyki ujętej w skargach inspektorzy pracy przeprowadzili 462 kontrole w 399 zakładach. Prawie 80 proc. zakładów należało do sektora prywatnego, większość zatrudniała od 10 do 49 pracowników, działały głównie w branżach przemysłowej, handlu i naprawach oraz budownictwie. 14proc. podmiotów zostało skontrolowanych wielokrotnie. Było to efektem wpływu licznych skarg na tych pracodawców, którzy nie wywiązywali się z ciążących na nich obowiązków i jednocześnie determinacji pracowników, którzy nie znajdowali innej drogi dochodzenia swoich roszczeń – w większości przypadków słusznych.

Zaznaczyć bowiem należy, że zarzuty w sprawie niewypłacania świadczeń pieniężnych potwierdziły się w 249 zakładach (62 proc. skontrolowanych), w których ponad 6 tys. pracowników nie wypłacono prawie 12 mln zł (61 proc. ogólnej sumy niewypłaconych w 2014 roku należności pracowniczych).

bsz
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x