r e k l a m a
Przegląd mediów

Rewolucja na poczcie: jednolity cennik, nowe znaczki

Dziś w zależności od tego, ile waży list ekonomiczny krajowy do 350 g płacimy od 1,55 zł do 1,90 zł. Od stycznia Poczta Polska wprowadza jedną stawkę  – 1,60 zł. List polecony kosztować będzie natomiast 3,80zł. Na tym nie koniec zmian.

 alt=
Rewolucja na poczcie: jednolity cennik, nowe znaczki (fot. Wit Hadło)

Od nowego roku pojawią się również nowe znaczki, na których  znajdą się dokładne informacje o przesyłce.

Blaszki nie doczepią

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym Poczta Polska ma monopol na listy do 50 gramów. By ominąć te przepisy, konkurencja stosowała przeróżne chwyty. W kopertach znajdowaliśmy notesy czy zeszyty, a listy obciążane były blaszkami. Od stycznia koniec z tego rodzaju dodatkami za sprawą unijnego prawa, które znosi monopol poczty. Ta z kolei, by utrzymać się na trudnym rynku wprowadza szereg zmian, które mają utrzymać dotychczasowych klientów.

Od stycznia koniec zatem z zamieszaniem dotyczącym cen znaczków. Będzie obowiązywał jednolity cennik, a z sześciu przedziałów wagowych nadawanych przesyłek powstaną tylko trzy: do 350 g, 350 g-1 kg oraz 1-2kg. Nie zmienią się natomiast ceny paczek, które są doręczane na terenie kraju.

Od stycznia stare znaczki zastąpią zupełnie nowe, na których pojawi się oznaczenie limitu wagowego, gabarytu przesyłki, jak również oznaczenie przesyłki ekonomicznej lub priorytetowej.

To jednak nie wszystko. Od nowego roku poczta będzie sukcesywnie wprowadzać nowe e-usługi, jak choćby możliwość wysłania e-kartki (będącej połączeniem maila z tradycyjnym listem) i możliwość zakupu e-znaczka. Zniknie również awizo papierowe, w którego miejsce wejdą powiadomienia elektroniczne.

Katarzyna Szczyrek
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x