Przegląd mediów

To już ostatnie dni na złożenie PIT-u

W dniach 29 i 30 kwietnia 2013 r. urzędy skarbowe będą pracować dłużej. Urzędy skarbowe na deklaracje czekają, jak co roku, od początku stycznia. Podatnicy obowiązkowo do wtorku, 30 kwietnia 2013 r., muszą złożyć zeznanie PIT za rok ubiegły. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają ostatnie dni, żeby się zabrać za deklarację.

To już ostatnie dni na złożenie PIT-u

W ostatnie dwa dni urzędy skarbowe wydłużają godziny otwarcia, by każdemu spóźnialskiemu umożliwić złożenie zeznania podatkowego. Jednak nie ma konieczności przychodzenia osobiście. Można bowiem rozliczyć się z fiskusem przez Internet. Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny program, za pomocą którego można to zrobić. Dostępny jest na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl lub www.szybkipit.pl. Trzeba się pospieszyć, bo za spóźnienie się z PITem grozi naprawdę wysoka kara. Część na pewno będzie mogła spodziewać się kontroli skarbowej.

Jakie kary za spóźnienie
Kiedy ktoś przekroczy magiczny termin 30 kwietnia i zgłosi się niezwłocznie urzędu skarbowego zanim ktokolwiek zauważy zaniedbanie, ma szansę uniknąć kary za spóźnienie. Musi jednak przyznać się do winy i wyrazić czynny żal. Jeżeli nie wypełni obowiązku przed dłuższy czas, zostanie naliczona kara. Urząd może rozważyć, czy zaniechanie ze strony podatnika jest tylko wykroczeniem, czy już przestępstwem.

Jeżeli niezapłacony podatek przekracza pięciokrotną wartość “najniższej krajowej”, to już takie zaniedbanie traktowane jest jako przestępstwo. W przypadku, gdy podatnik spóźnia się z zeznaniem, kara zaczyna się od dwukrotnej wartości najniższego wynagrodzenia za pracę. Odmówienie zapłacenia grozi sprawą sądową. Stąd lepiej jednak zdążyć z PIT-em na czas.

Blanka Szlachcińska
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x