r e k l a m a
Przegląd mediów

Urlop rodzicielski będzie trwał rok

“Matki I Kwartału” wygrały. Będą dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Pierwotnie prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Urlop rodzicielski będzie trwał rok

Matki i ojcowie dzieci urodzonych w tym okresie czuli się dyskryminowani tym przepisem i zainicjowali ruch “Matki I Kwartału”, którego determinacja przekonała rząd. W piątek zapadła decyzja, że prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

– To bardzo dobra wiadomości i bardzo się oboje z mężem cieszymy, że będziemy mieli możliwość spędzenia z córeczką Nikolą więcej czasu. To niczym niezastąpiony okres – mówi Justyna Gęborys z Rzeszowa, szczęśliwa młoda mama.

Pół roku dłużej z dzieckiem

Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni (a dodatkowy – cztery tygodnie) w przypadku urodzenia jednego dziecka lub od 31 do 37 tygodni w przypadku porodu mnogiego (w zależności od liczby dzieci). Ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, gdy matka zrezygnuje z niego co najmniej po 14 tygodniach po porodzie – to się nie zmieni. Dodatkowy urlop, który obecnie trwa cztery tygodnie, zostanie wydłużony do sześciu, korzystać z niego będą mogli oboje rodzice na takich samych zasadach.

Obecnie przepisy gwarantują mężczyznom również prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nie może z niego skorzystać matka; jeśli nie wykorzysta go ojciec, urlop przepada.

Urlop rodzicielski, który ma przysługiwać ma równych prawach ojcu i matce, będzie nowością. Będzie można z niego skorzystać wyłącznie bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i urlopu dodatkowego.

Anna Moraniec

Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x