Przegląd mediów

W przyszłości tylko nieliczne pielęgniarki wypiszą receptę

Pielęgniarki i położne miały od 1 stycznia wystawiać chorym recepty na niektóre leki, wyroby medyczne oraz badania diagnostyczne. Na razie nie wystawią, bo nie odbyły szkoleń.

W przyszłości tylko nieliczne pielęgniarki wypiszą receptę
W przyszłości tylko nieliczne pielęgniarki wypiszą receptę

Lista leków refundowanych, które pielęgniarka (po studiach wyższych i specjalistycznym kursie oraz po zbadaniu pacjenta) będzie mogła przepisać choremu nie jest długa. Równie ważna jest jednak możliwość wystawiania przez pielęgniarkę wniosków na wyroby medyczne, np. na paski do mierzenia cukru, strzykawki, cewniki oraz skierowań na niektóre badania diagnostyczne. Umożliwienie tego pielęgniarkom mogło być realną pomocą dla pacjentów szczególnie w POZ lub opiece domowej.

Pierwsze kursy dopiero się rozpoczną. Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie jest przygotowany do prowadzenia kursów specjalistycznych. Są to kursy z zakresu badań fizykalnych oraz ordynowania leków i wypisywania recept. Placówka przyjmuje zgłoszenia zainteresowanych osób. Obecnie jest około 50 zgłoszeń na terenie całego województwa Podkarpackiego.

Pierwsze kursy mogą ruszyć w lutym. Złożony jest projekt do Ministerstwa Zdrowia na bezpłatne kursy w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept. Jeżeli uda się otrzymać dotację, to 320 pielęgniarek i położnych na Podkarpaciu będzie miało możliwość ukończenia tego kursu bezpłatnie w ramach funduszy unijnych.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x