Przegląd mediów

W życie wchodzą nowe przepisy: jazda na suwak i korytarz życia

Za naruszenie nowych wytycznych grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

W związku z nowelizacją przez Sejm ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, kierowców w Polsce czekają ważne zmiany. Chodzi o obowiązkową jazdę na suwak, czyli umiejętność zachowania się w sytuacji, gdy na ulicy kończy się pas ruchu i o korytarz życia, czyli tworzenie przejazdu na drodze dla pojazdów uprzywilejowanych (np. karetka). Zmiany wchodzą w życie od jutra.

Jak wygląda kwestia korytarza życia? Jego utworzenie będzie obowiązywać w warunkach zwiększonego natężenia ruchu utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego. W celu umożliwienia przejazdu takiemu pojazdowi na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierujący poruszający się lewym pasem ruchu będzie obowiązany usunąć się z drogi pojazdu uprzywilejowanego (np. karetce pogotowia), zjeżdżając jak najbliżej lewej krawędzi, a kierujący poruszający się prawym pasem ruchu zjeżdżając jak najbliżej prawej krawędzi pasa.

Na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący z lewego pasa będzie zobowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego zjeżdżając jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami zjeżdżając jak najbliżej prawej krawędzi pasów. Kierujący może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu dopiero po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Kamil Lech

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x