Przegląd mediów

Wały potrzebne od zaraz

Gdy tylko pojawią się większe opady deszczu mieszkańcy osiedla Niegłowice w Jaśle drżą o swoje dobytki. Obecnie jest to jedno z osiedli najbardziej narażone na zalanie przez wody rzeki Wisłoki.

Wały potrzebne od zaraz

Takiej wody nigdy nie było

– Mieszkam tu od 1973 roku i takich wód nigdy nie było. Od 2000 roku rzeka zaczęła podchodzić pod domy, a w 2006 aż czterokrotnie w ciągu jednego roku. Kiedy tylko zaczyna dłużej padać obawiamy się, że nas zaleje – mówi Maria Jagielska, przewodnicząca zarządu osiedla Niegłowice.

W 2006 roku, kiedy osiedle zostało zalane na przełomie lipca i sierpnia Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wykonał prace udrożnieniowe polegające na odsunięciu nurtu rzeki Wisłoki w Niegłowicach od odsłoniętego w czasie wezbrań wysypiska odpadów zlokalizowanego na lewym brzegu rzeki i odsunięciu rzeki Wisłoki do starego koryta. Wisłoka została odsunięta od wysypiska o 150 metrów żwirowym odsypem. Działania te miały charakter doraźny, bez wykonania umocnień brzegowych. Koszt prac wyniósł 120 tys. zł.

Niestety wykonane prace zostały zniszczone. – Woda zabrała te pieniądze ze sobą. Rzeka powróciła do takiego biegu jak przed wykonanymi pracami i przeniosła żwirowy odsyp na drugi brzeg – po stronie Żółkowa. Teraz woda siłą idzie na nasze domy. Do tego rzeka podmywa brzeg i zbliża się znowu do dzikiego wysypiska, gdzie zalegają niebezpieczne azbestowe odpady. A 700 metrów niżej znajduje się ujęcie wody pitnej– zaznacza M. Jagielska.

(…)
Szczegóły w numerze – strona 7.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
STANISŁAW
STANISŁAW
2024 lat temu

Szkoda gadać,i tak władza nic nie zrobi w tej sprawie,a jeżeli już to tak spapra,że nawet śnieg będzie właził przez okno…Nie ma z kim,i o czym gadać p. kochana.Oni lubią alarmy,świecące stroje i fotki…A reszta-sami wiemy!

lika
lika
2024 lat temu

Zamiast wałów będą mieć wała. To pewne.

ciekawski
ciekawski
2024 lat temu

-Kto w Jaśle tworzy założenia ,projekty techniczne przesuwania koryt rzecznych nie mając pojęcia o hydrogeologii i budowlach hydrotechnicznych? -kto w Jaśle opiniuje nierealne projekty? -kto w Jaśle wydaje pozwolenia w oparciu o takie projekty będąc świadomym tego,że jak to określiła Pani Przewodnicząca i pieniądze i trud ludzki ,a przede wszystkim nadzieje mieszkańców są pompowane w wodę rz.Wisłoki,która nie cierpi bylejakości . Ostatnio pokazane w obrębie Gądek nowo wybudowane wały,które w okresach wyżówek bywają ciągłym zagrożeniem i jedyna osoba stojącą na tych wałach i jednoosobowo publicznie do kamery ich odbierająca,to bezradny ,wszechwiedzący ,wszystko przewidujący Dziedzić .Jeśli zaś zbliża się zagrożenie,to u… Czytaj więcej »

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x