Przegląd mediów

Wesele tylko do 50 osób?

Huczne przyjęcie weselne na ponad 100 gości? Wszystko wskazuje na to, że przez koronawirusa już wkrótce państwo młodzi będą musieli zmienić plany. GIS zarekomendował rządowi zmiany dotyczące organizacji wesel. Jeden z głównych punktów mówi o ograniczeniu liczby weselników do 50 osób. Goście będą musieli być też zapisywani, co ułatwi dochodzenie epidemiologiczne gdyby się okazało, że na weselu doszło do zakażenia wirusem z Chin.

Aktualnie obowiązujące przepisy mówią, że na weselu może bawić się do 150 osób. W powiatach objętych strefą żółtą – maksymalnie 100, a czerwoną 50. Wkrótce ma się to zmienić i na wszystkie wesela organizowane we wrześniu i w późniejszych miesiącach, państwo młodzi będą mogli zaprosić maksymalnie 50 osób. Ograniczenie związane jest z lawinowo rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Do wielu z nich dochodzi właśnie podczas przyjęć weselnych na których reżim sanitarny trudno jest przestrzegać. Ostatnim przykładem z naszego regionu jest ognisko wśród uczestników wesela, które odbyło się w Grodzisku Dolnym w pow. leżajskim. Spośród 96 bawiących się na nim osób z pow. leżajskiego, łańcuckiego, rzeszowskiego i przeworskiego, testy na obecność koronawirusa dały dotąd wynik pozytywny u aż 67 (najwięcej zakażonych weselników jest z pow. łańcuckiego – 29 i leżajskiego – 34).

W całej Polsce zakażenie potwierdzono już u ponad 900 gości weselnych z różnych wesel. Po jednej z uroczystości, która odbyła się w woj. warmińsko-mazurskim, na kwarantannę trafiło aż 600 osób. – To pewien problem, który trzeba rozwiązać – przyznał na antenie Radia Zet Jarosław Pienkas, Główny inspektor sanitarny zapowiadając zmiany. – Moje rekomendacje są takie, żeby zmniejszyć liczbę weselników do 50 osób. To i tak jest dużo. Np. Wielka Brytania zmniejszyła tę liczbę do 30 osób – uzasadniał Pinkas dodając: – Wydaje się, że powinniśmy prowadzić rejestrację gości weselnych, co ułatwi prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego w momencie, kiedy mielibyśmy przypadek zakażenia. Wszędzie powinny być maseczki, odpowiedni sposób podawania jedzenia – wyliczał Pinkas.

GIS chce, żeby zmiany weszły w życie jak najszybciej. Propozycja została zgłoszona w miniony piątek w trakcie spotkania rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podczas którego przedstawiono sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach walki z koronawirusem i strategię na sezon jesienno-zimowy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x