Przegląd mediów

Wojsko wezwie w środku nocy!

W 2020 r. ćwiczenia wojskowe przejdzie 50 tys. rezerwistów.

Z roku na rok przybywa wezwań do ćwiczeń wojskowych. W 2020 r. ma je otrzymać nawet 50 tys. rezerwistów, w tym ok 3 tys. z samego Podkarpacia. W grupie wezwanych znajdą się m.in. pracownicy medyczni, prawnicy, duszpasterze, kierowcy i kucharze. „Wezwania na ćwiczenia będą mogą być rozsyłane pocztą tradycyjną za potwierdzeniem odbioru lub dostarczane przez kurierów, którzy dotrą do rezerwistów nawet w środku nocy albo odnajdą ich w miejscach pracy. Rezerwiści po otrzymaniu takiego wezwania będą mieć 4 godz. na stawienie się w jednostce” – mówi kpt. Wojciech Deć, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego przekazał „Rzeczpospolitej”, że rezerwiści wzywani będą m.in. przed dużymi ćwiczeniami. Zaplanowano ich udział w manewrach wojsk amerykańskich. – W 2020 r. Siły Zbrojne RP będą traktować priorytetowo szkolenie rezerw – tłumaczy kpt. Wojciech Deć, rzecznik prasowy WSzW w Rzeszowie. – Nie można odmówić stawienia się na ćwiczenia, są one obowiązkowe. Wynika to z ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Osoba powołana ma obowiązek stawienia się w miejscu i terminie określonym w karcie. Powinna ona zabrać ze sobą wspomnianą kartę, książeczkę wojskową i dowód osobisty – twierdzi. – Za niestawienie się do służby bez uzasadnionej przyczyny grozi kara grzywny lub aresztu do 30 dni. Ponadto starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu może na wniosek wojskowego komendanta uzupełnień zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję do wskazanej jednostki wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – dodaje.

Jak usłyszeliśmy, celem ćwiczeń jest sprawdzenie stawiennictwa do jednostek wojskowych oraz przeszkolenie rezerwistów na przydzielonych stanowiskach służbowych. „Rzeczpospolita” informuje, że najczęściej wzywani na ćwiczenia będą żołnierze rezerwy pomiędzy 31 a 50 rokiem życia. Ma to być efekt wstrzymania szkolenia dla ochotników i rezerwistów dziesięć lat temu. Same ćwiczenia przebiegać będą od 5 do 12 dni.

mc
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x