Przegląd mediów

Z Rzeszowa do Warszawy pojedziemy w 3 godziny

Już niedługo Rzeszów zyska nowe połączenie drogą ekspresową S19 nie tylko z Lublinem, ale również z Warszawą za sprawą S17. Tym samym, stolica Podkarpacia będzie miała komfortowe i bezpieczne połączenie drogowe ze stolicą Polski. Trasę o długości ok. 300 km łączącą przedmieścia Rzeszowa i Warszawy pokonamy samochodem w trzy godziny.

Budowa drogi S19 na Podkarpaciu to strategiczne rozwiązanie, które ma skomunikować lepiej nie tylko Polskę, ale także Europę. Mowa o dużym projekcie Via Carpatia, dzięki któremu uda się wybudować szlak prowadzący przez: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. W Polsce trasa ma liczyć ponad 700 km. Mieszkańców Podkarpacia najbardziej interesuje droga w naszym regionie. Jak wygląda postęp prac? Na odcinku S19 Lasy Janowskie – Zdziary (9,5 km) prace prowadzone są od końca lutego 2020 r. Obecnie trwa budowa nawierzchni, gdzie na długości ok. 3,5 km ułożono już warstwę ścieralną. Poza tym wykonywane są roboty ziemne, podbudowy z kruszyw i warstwy bitumiczne. Odcinek będzie gotowy w IV kwartale b.r.
W przypadku odcinka S19 Zdziary – Rudnik nad Sanem (9 km) zaawansowanie robót wynosi około 66 proc. Wykonano już 58 proc. warstw podbudowy z betonu asfaltowego i około 30 proc. nawierzchni, również z betonu asfaltowego. Inwestycja będzie gotowa również w IV kwartale b.r. W tym samym okresie do użytku oddany zostanie fragment odcinka S19 Rudnik nad Sanem – Nisko Południe (6 km). Zadanie zaawansowane jest w 86 proc. Wykonawca wykonał warstwy podbudowy i warstwę wiążącą z betonu asfaltowego. Obecnie kontynuowane są prace prz mostach.

Intensywne roboty trwają na odcinku S19 Nisko Południe – Podgórze (11,5 km). Do chwili obecnej wykonano wycinkę drzew, odhumusowanie terenu budowy i przebudowę istniejących mediów. Wykonywane są roboty ziemne, których zaawansowanie ogółem wynosi ok. 85 proc. Koniec prac nastąpi w maju 2022 r. Na odcinku Podgórze – Kamień prace rozpoczęły się w marcu 2020 r. i przekraczają założenia wynikające z zatwierdzonego harmonogramu. Kontynuowane są roboty ziemne, a wykonawca realizuje warstwy konstrukcyjne jezdni i roboty na wiaduktach, mostach oraz przepustach. Zakończenie prac przewidziano na styczeń 2022 r.
Jeżeli chodzi o odcinek S19 Rzeszów Południe – Babica to 10 lipca 2020 r. podpisano umowę z wykonawcą robót. Odcinek ma długość 10,3 km. Jednym z elementów, jaki powstanie, będzie tunel o długości ok. 2,2 km. Koniec budowy zaplanowano na I połowę 2026 r.

Kamil Lech
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x