r e k l a m a
Przegląd mediów

Zarobki na Podkarpaciu nie napawają optymizmem

W naszym województwie najwyższe średnie wynagrodzenie można otrzymać w Rzeszowie.

Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno – to miasta z najwyższą przeciętną pensją brutto w Polsce. Na drugim biegunie pod względem zarobków znajdują się Grudziądz, Piotrków Trybunalski i Tarnobrzeg – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Na Podkarpaciu najwięcej zarabiamy w Rzeszowie, lecz nasz region ogółem wypad blado.

Wyliczenia GUS dotyczą 2018 r. i obejmują 66 miast na prawach powiatu, czyli m.in. dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Dane jasno wskazują, że w Jastrzębiu-Zdroju średnie pensje są najwyższe w całej Polsce (8121 zł brutto). Co jest powodem takiej sytuacji? Wysoko rozwinięty przemysł górniczy. Kwota tych zarobków stanowi 168 proc. średniej krajowej, będącej na poziomie 4835 zł. Sporo zarabia się także w Warszawie, gdzie osoba zatrudniona otrzymuje średnio 6433 zł brutto. Gdzie z kolei jest najgorzej? W Grudziądzu, Piotrkowie Trybunalskim i Tarnobrzegu.

W Rzeszowie najlepiej
W naszym regionie najwięcej zarabia się w Rzeszowie (4802 zł brutto). Dalej uplasował się Przemyśl (3828 zł brutto) i Krosno (3875 zł brutto). Mimo to, Podkarpacie jako region nie wypada najlepiej w ogólnopolskim rankingu zarobków. W większości powiatów pensje są stosunkowo niskie. Najmniej otrzymują pracownicy zatrudnieni w pow. strzyżowskim (3459 zł brutto) oraz niżańskim (3475 zł brutto). Z czego wynika fakt, że rok w rok w naszym województwie sytuacja nie szczególnie się poprawia? – Przede wszystkim nie mamy innowacyjnego przemysłu, który występuje jedynie w Rzeszowie i okolicach Dębicy oraz Mielca – mówi Dominik Łazarz, rzecznik prasowy WSIiZ w Rzeszowie. – Ponadto w naszym regionie pracodawcy mają sporo rąk do pracy przy stosunkowo większym bezrobociu na tle kraju – dodaje. To wszystko powoduje, że zarabiamy mało. Efekt? – Wiele firm z północy kraju np. z Gdańska zakłada filie np. w Rzeszowie, gdzie znajduje znacznie tańszych pracowników niż np. na Pomorzu – ocenia Łazarz

Super Nowości 24

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x