r e k l a m a
Przegląd mediów

Zwolnienia w regionie

Od początku roku do 8 października 2020 r. podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy zamiar zwolnienia 2962 pracowników – informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Do 30 września wypowiedzenia dostało 2351 pracowników, a więc zrealizowano 79,4 proc. wszystkich zgłoszeń.

Wśród pracodawców zgłaszających do PUP zwolnienia nadal najczęściej pojawiają się podmioty z branży motoryzacyjnej i lotniczej. Co ciekawe, pandemia nie odcisnęła znacząco swojego piętna w takich sektorach jak budownictwo czy turystyka, które wcześniej były prognozowane jako znaczący spadek. Osoby chętniej pozostawały w kraju, spędzając urlop na miejscu, z powodu ograniczeń w podróżowaniu do niektórych państw. COVID-19 nie zaszkodził również skali sprzedaży w produktach pierwszej potrzeby i żywnościowych. Jednakże na poziom eksportu, szczególnie w kierunku wschodnim, mają wpływ cła zaporowe czy inne rozwiązania prawne, przyjęte przez kraje docelowe.

– Nietypowa sytuacja zaskoczyła wszystkich, zarówno pracodawców jak i pracowników. Niektóre firmy musiały na spadek popytu na komponenty i produkty z regionu zareagować dostosowaniem poziomu produkcji do zmienionych warunków na rynku. Inne zareagowały pozyskaniem nowych kooperantów i rynków zbytu, co dotyczyło tylko jak na razie nielicznych branż, takich jak zaawansowane systemy sterowania czy elementy tzw. wykończeniówki dla budownictwa, zaawansowanej obróbki metalu i sprzętu gospodarstwa domowego – mówi Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. – W efekcie niektórzy pracodawcy zdecydowali się wycofać planowane redukcje w całości lub części, co spowodowało redukcję zgłoszeń zwolnień o 1362 miejsc pracy, to jest o ok. 32,1 proc. ogółu zgłoszeń. Istotnym czynnikiem łagodzącym negatywne skutki pandemii jest rządowa Tarcza Antykryzysowa – tłumaczy.

We wrześniu w regionie mieliśmy 85,4 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba ta spadła o ok. 0,9 tys. osób. Prognozowana stopa bezrobocia w końcu września 2020 r. może wynieść 8,9 proc., czyli mniej o 0,1 proc. niż w końcu sierpnia.

WK
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gate io
4 dni temu

I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x