Rozmaitości i ciekawostki

Czad – cichy zabójca!

Czad czyli tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Nie ma bowiem zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. Wchłania się przez układ oddechowy i w zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć. Dlatego zadbajmy o właściwe przygotowanie się do sezonu grzewczego.

Czad – cichy zabójca!
Czad – cichy zabójca!

W wielu domach i mieszkaniach na dobre rozpoczął się już sezon grzewczy. Jesienna deszczowa pogoda i chłodne powietrze sprzyjają temu by rozpalić w kominku, piecu lub uruchomić gazowe urządzenia grzewcze. Jednak warto się zastanowić czy właściwie przygotowaliśmy się do sezonu i zadbaliśmy o bezpieczeństwo, poprzez choćby sprawdzenie drożności przewodów wentylacyjnych.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego m.in. instalacji gazowej, przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niewykonanie tego obowiązku grozi grzywną ale co najważniejsze stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

KPP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x