Rozmaitości i ciekawostki

Gawrony w opałach

Już pod koniec tygodnia w Parku Miejskim pojawi się sokolnik, który przy pomocy swoich ptaków, specjalnie przeszkolonych do pracy w warunkach parkowych, postara się zniechęcić gawrony do zakładania gniazd na tym terenie. Sokoły będą patrolować park przez kolejnych 45 dni.

Park Miejski (fot. UMJ)

Chcielibyśmy skłonić gawrony do wybrania innego terenu na miejsce lęgowe, w którym ich bytowanie nie powodowałoby uciążliwości dla naszych mieszkańców. Zasadniczą trudnością w ograniczaniu populacji gawrona w Parku Miejskim w Jaśle, z którą samorząd zmaga się od wielu lat, jest objęcie tego ptaka częściową ochroną – mówi Joanna Pawelec, inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska w UMJ.

Park Miejski (fot. UMJ)

Praca sokolnika polegać będzie na codziennym patrolowaniu terenu parku od świtu do zmierzchu. Obecność ptaków drapieżnych ma zniechęcić gawrony do budowy gniazd i zakładania lęgu. Pozytywne wyniki ograniczenia populacji gawronów w parkach z użyciem tej metody osiągnęło już kilka miast w Polsce.

Zastosowanie nowej, do tej pory niewykorzystanej w Jaśle metody jest możliwe dzięki uzyskaniu zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
delikat
delikat
2024 lat temu

Apel do sokolnika.Bardzo strożnie straszyć w Jaśle ptacto,ażeby orły z Urzędu miejskiego i powiatowego nam bezpowrotnie nie odfrunęły

On
On
2024 lat temu

Tam już choć co było by je wystraszyć ale gawrony i tak wrócą w te miejsce to ich dom Panowie i Panie ;]

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x