Rozmaitości i ciekawostkiWażne wydarzenia

Kochasz dzieci nie pal śmieci

Trwa akcja edukacyjna pod hasłem: „Palisz śmieci – trujesz siebie i środowisko”, zorganizowana przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jaśle. Do udziału w akcji poproszono jasielskie szkoły.

(kliknij, aby powiększyć)

– Do końca tygodnia młodzież z dziewięciu jasielskich szkół wraz z opiekunami będzie odwiedzać wybrane posesje na terenie miasta, przekazując ulotki informacyjne dotyczące zagrożeń wynikających ze spalania odpadów w przydomowych piecach – mówi Tomasz Kołcz, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Jaśle, który jednocześnie apeluje o życzliwe przyjęcie młodzieży szkolnej podczas przeprowadzanej kampanii edukacyjnej. Plakaty informujące o akcji „Kochasz dzieci nie pal śmieci” zostały umieszczono również na tablicach ogłoszeń.

„Programu Ochrony Powietrza dla strefy jasielskiej” został uchwalony przez Sejmik Województwa Podkarpackiego uchwałą z dnia 25 stycznia 2010 r. Wieloletnie wyniki pomiarów powietrza wykazują, że w okresie grzewczym w powietrzu zauważalny jest wzrost poziomu dwutlenku siarki, tlenku węgla, tlenku azotu oraz toksycznych związków chemicznych, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, często są rakotwórcze, obniżają naszą odporność. Kominy gospodarstw domowych znajdują się na niewielkich wysokościach, dlatego dymy z tych kominów łatwo trafiają do dróg oddechowych, opadają na trawniki i uprawy rolne. Stosowane w domach urządzenia grzewcze nie są przystosowane do spalania odpadów, a kotły nie są wyposażone w filtry. Trudna do usunięcia sadza może doprowadzić do zapalenia się przewodów kominowych.

Aktualne dane na temat zanieczyszczenia powietrza znajdują się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, w zakładce: „Monitoring powietrza w województwie podkarpackim” www.wios.rzeszow.pl

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MICHAŁ
MICHAŁ
2024 lat temu

A za co mają ludzi kupować ekologiczny opał??? Jeżeli władza myśli,że to kwestia kultury czym się pali,to jest w błędzie.To kwestia biedy,do której (także) i Jaślan doprowadziła….Jak tak dalej pójdzie to za parę lat palić będą meblami,parkietem… Tak więc monitowanie w imię litości dla dzieci o palenie ekologicznymi pierdołami jest po prostu absurdalne,by nie rzec śmieszne…Władza każe wybierać pomiędzy śmiercią z powodu wychłodzenia organizmu,a śmiercią z powodu chorób …a to jest PAT!

aaa
aaa
2024 lat temu

od czego k&^&A jest ochrna środowiska i straz miejska?? sadzić takie kary żeby się głąby oduczyły palić byle co !!

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

EKOLOGICZNE TRUCIE I WYRZUCANIE POZA NAWIAS SPOŁECZNY LUDZI, KTÓRYCH NIE STAĆ NA EKOLOGICZNY OPAŁ, CZY ŻYWNOŚĆ TYLKO NA „ODPADY Z FABRYK CHEMICZNYCH”, KTÓRYMI JEST NAFASZEROWANA

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x