Rozmaitości i ciekawostkiWażne wydarzenia

Krzyż Komandorski dla Karola Myśliwca

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas uroczystości na Zamku Królewskim z okazji Święta Narodowego 3 Maja wręczył odznaczenia państwowe. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został jaślanin prof. Karol Myśliwiec.

Krzyż Komandorski dla Karola Myśliwca

Profesor Karol Myśliwiec odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za wkład w upowszechnianie i rozwój archeologii w Polsce i na świecie. – Jestem niezwykle zadowolony z tego wyróżnienia, przede wszystkim dlatego, że zauważono także moją działalność dydaktyczną, czyli te miliony godzin, które poświęcam na czytanie publikacji i prac naukowych. Czuję się szczególnie usatysfakcjonowany zwłaszcza tym, że jest to moje pierwsze odznaczenie państwowe i od razu tak wysokie – mówi prof. Myśliwiec. – Zaznaczam jednak, że to odznaczenie należy się całemu gronu osób, którym w tym miejsce bardzo serdecznie dziękuję. Nasze dzieło odkrywcze jest niezwykle wysokie. To bardzo ważne, że polska archeologia stała się na świecie opiniotwórcza – podkreśla Myśliwiec.

Odznaczenia odebrali z rąk Prezydenta RP wybitni Polacy, którzy poprzez swoją pracę, talent i realizację pasji rozsławiają Polskę na świecie. Wśród odznaczonych znaleźli się przedstawiciele wielu dziedzin – artyści i ludzie kultury, reprezentanci świata nauki, techniki i medycyny, sportowcy, architekci czy wreszcie osoby aktywne w sferze polskiej i międzynarodowej polityki oraz gospodarki, Polacy pracujący zarówno w kraju, jak i za granicą.

Karol Myśliwiec – archeolog, egiptolog, członek PAN, jeden z kontynuatorów polskich badań archeologicznych nad starożytnym Egiptem. Od 1969 brał udział w pracach wykopaliskowych w Egipcie i Syrii, w Aleksandrii, Deir el-Bahari i Palmyrze. Uczestniczył także w wykopaliskach niemieckich w świątyni faraona Seti I w Gurna w Tebach Zachodnich oraz w Minszat Abu Omar w Delcie Nilu, także w pracach w Kadero w Sudanie i Nea Pafos na Cyprze. Od 1985 do 1995 roku samodzielnie kierował polsko-egipskimi wykopaliskami ratunkowymi w Tell Atrib, czyli starożytnym Athribis w Delcie Nilu, obok rozrastającego się miasta Benha.

Odkrycie dzielnicy warsztatów skupiających artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Athribis i publikację na ten temat sam uważa za jedno ze swoich najwybitniejszych osiągnięć. Od 1987 r. kieruje polsko-egipską misją archeologiczną w Sakkarze, po zachodniej stronie piramidy Dżesera. Kierowana przez niego misja odnalazła przy najstarszej piramidzie świata nieznaną część nekropoli dygnitarzy Starego Państwa w tym, w 1997, wykuty w skale grobowiec wezyra Merefnebefa z unikatowymi reliefami i malowidłami, a w 2003 grobowiec człowieka o imieniu Ni-anch-Nefertum, kapłana przy piramidach należących do dwóch władców Egiptu – Unisa i Tetiego.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2024 lat temu

Tak,Panu Karolowi to się należy.On kiedyś podczas pobytu w Jaśle nie wstydził się tak jak polscy biskupi przyznać,że pasał za młodu krówki w Niegłowicach

dgdfg
dgdfg
2024 lat temu

czytałem jego wspomnienia w książce wydanej na któreś lecie I LO. warto przeczytać. człowiek wiódł super życie. przy okazji, mimowolnie międzywierszami pokazuje jak wyglądał PRL

gbur
gbur
2024 lat temu

Serdecznie gratuluję !!!!
To chyba najwybitniejszy żyjący jeślanin.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x