Rozmaitości i ciekawostki

Orange wspiera Karpacką Troję

„Salka Małego Odkrywcy” – taką nazwę nosić będzie jedno z pomieszczeń w pawilonie wystawowym Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Projekt jej utworzenia zyskał uznanie Fundacji Orange, która udzieliła Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie finansowego wsparcia na realizację przedsięwzięcia. 

Darowizna w wysokości 5 000 zł przekazana przez Fundację Orange Muzeum Podkarpackiemu przeznaczona zostanie na wyposażenie pomieszczenia dedykowanego najmłodszym gościom Skansenu. Głównym założeniem projektu jest stworzenie „profesjonalnej” sali, w której dzieci poznawać będą świat swoich przodków w komfortowych warunkach. Salka Małego Odkrywcy adresowana jest przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i dostępna będzie zarówno dla grup zorganizowanych jak i dzieci indywidualnie odwiedzających Karpacką Troję w towarzystwie opiekunów. U genezy projektu utworzenia tego typu pomieszczenia leży zarówno przekonanie o ogromnej efektywności edukacji realizującej się poprzez zabawę, jak również świadomość potrzeby bezpośredniego kontaktu widza z materialnymi świadectwami odległych czasów. Z oczywistych względów nie mogą to być oryginały przedmiotów odkrytych przez archeologów, jednakże kontakt z rekonstrukcjami zabytków sprzed ponad 3500 lat z pewnością przemówi do młodych ludzi dużo bardziej zrozumiałym językiem niż oglądanie ich przez szkło gablot.  

Salka wyposażona zostanie w zestaw mebli, sprzęt multimedialny, pomoce naukowe a także zabawki. Będą to zabawki dwojakiego rodzaju – rekonstrukcje tych, które używane były przez dzieci żyjące w pradziejach oraz zabawki współczesne. W czasie pobytu w Salce Małego Odkrywcy dzieci będą mogły wziąć do ręki repliki dawnych przedmiotów, własnoręcznie wykonać proste ich rekonstrukcje, a także poznawać przeszłość poprzez interaktywne zajęcia i filmy edukacyjne. Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że realizacja projektu przyniesie także dodatkową korzyść – pomoże zerwać z kształtującym się od najmłodszych lat w świadomości dzieci nieprzychylnym wizerunkiem placówki muzealnej jako instytucji wielu zakazów i nakazów. Warto podkreślić, że Karpacka Troja będzie jedną z wciąż nielicznych placówek muzealnych w tej części kraju, która dysponować będzie w pełni przygotowanym pomieszczeniem dedykowanym przedszkolakom. Salka dostępna będzie już w czasie inauguracji działalności Skansenu w pierwszy weekend lipca.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
w Trzcinicy

– – –

O Fundacji Orange

Telekomunikacja Polska i Orange, powołały Fundację Orange, jako realizatora działań o charakterze społecznym, edukacyjnym i charytatywnym.

Decyzja ta była konsekwencją od lat prowadzonej w tych obszarach aktywności, a także wyrazem społecznego zaangażowania obu firm. Pozwoliło to również na oddzielenie działalności pro publico bono od działalności biznesowej.

Fundacja Orange działająca w imieniu jej fundatorów włącza się w ważne społecznie inicjatywy, finansuje i współfinansuje programy i projekty z zakresu edukacji, kultury, opieki zdrowotnej 
i wolontariatu, a także działalności charytatywnej na rzecz dzieci i młodzieży. Realizuje zarówno projekty autorskie, jak i współpracuje w tym zakresie z polskimi i międzynarodowymi instytucjami społecznymi.

Fundacja rozpoczęła swoją działalność w grudniu 2005 r. Do najważniejszych realizowanych przez nią programów należą: Telefon do Mamy, Szkoła bez Przemocy, Dźwięki Marzeń, Edukacja z Internetem TP i Akademia Orange.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
beskydnyk
beskydnyk
2024 lat temu

wsparcie 5000 zł ? niezła kryptoreklama. Szkoda "atramentu"

Topola
Topola
2024 lat temu

A mnie się wydaje że każda kwota którą ktoś odda dobrowolnie na taki cel jest warta wzmianki. Tym bardziej 5000 zł. Ile Ty dałeś ?

gsm
gsm
2024 lat temu

Orange PORAŻKA. 5000 złotych to powinien dać salon meblowy Relax z Jasła a nie Orange Polska.

?
?
2024 lat temu

TY dales duzo wiecej na ten szmelc..ze swoich podatkow…baranie:lol:

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x