Rozmaitości i ciekawostki

Powstała Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Dziś, w obecności władz wojewódzkich i samorządowych, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie zainaugurował przedsięwzięcie pod nazwą „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Interaktywna mapa jest już dostępna na stronie internetowej podkarpackiej Policji. Każdy, może przekazać policjantom informacje o miejscach i zdarzeniach, które w jego odczuciu są niebezpieczne. Wszystkie zgłoszenia zostaną sprawdzone.

Powstała Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Powstała Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” to innowacyjne narzędzie, które umożliwi mieszkańcom przekazywanie Policji informacji o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Od dziś, mieszkańcy Podkarpacia za pośrednictwem aplikacji będą mogli informować Policje o miejscach i zdarzeniach, które wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Każdy sygnał będzie zweryfikowany.

Przygotowania do wprowadzenia tego projektu rozpoczęły się na początku roku. W lutym policjanci spotykali się z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. Tylko w województwie podkarpackim przeprowadzono ponad 300 konsultacji, w których uczestniczyło ponad 6600 osób. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród mieszkańców małych społeczności. Uczestnicy konsultacji zgłaszali wiele nurtujących ich problemów. Mówili, w jakich sytuacjach czują się zagrożeni, ale także podkreślali, że nasze województwo należy do bezpiecznych i przyjaznych ludziom.

W lipcu uruchomiono pilotażową wersję map zagrożeń w trzech garnizonach: stołecznym, podlaskim i pomorskim. Od września, interaktywne mapy są stopniowo wprowadzane w kolejnych województwach. Od 20 września działają też na Podkarpaciu.

Dzisiaj, w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zainaugurowano to przedsięwzięcie. Nadinsp.dr Krzysztof Pobuta, w obecności Wojewody Podkarpackiego dr Ewy Leniart, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzego Cyprysia oraz dr. Jacka Magdonia – Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa Publicznego sejmiku mówił o tym, jak ważnym narzędziem w komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją jest „mapa zagrożeń”. Podkreślił, że wszystkim powinno zależeć na tym, aby było bezpiecznie.

W obecności komendantów miejskich i powiatowych, starostów, prezydentów miast województwa podkarpackiego oraz przedstawicieli mediów, koordynator wojewódzki z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie, przedstawił zasady funkcjonowania aplikacji oraz skutki, jakie wywołuje zgłoszenie zagrożenia. Każda informacja niezwłocznie, najpóźniej w ciągu pięciu dni, zostanie zweryfikowana, a policjanci podejmą odpowiednie działania.

Co ważne, „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
• informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
• informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp. oraz w trakcie debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu,
• informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Dostęp do „mapy zagrożeń” znajduje się na stronie internetowej podkarpackiej Policji. Korzystanie z aplikacji jest dość proste, zaprojektowane tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, każdy mógł się nią posługiwać.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

KWP Rzeszów

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x