Artykuł sponsorowanyRozmaitości i ciekawostki

Symbolika samochodowa, czyli jak czytać oznaczenia jakość części zamiennych

W każdym samochodzie znajduje się średnio ponad 8 tysięcy części, z których któraś, wcześniej czy później, ulegnie awarii, uszkodzeniu czy też zużyciu. Często jednak zdarza się tak, że za usterkami w samochodzie kryją się po prostu niskiej jakości części, zamontowane celowo lub nieświadomie przez kierowcę. Zwróćmy więc baczniejszą uwagę na jakość kupowanych elementów i nauczmy się czytać symbole na częściach zamiennych.

Symbolika samochodowa, czyli jak czytać oznaczenia jakość części zamiennych

GVO

Oznaczenia części samochodowych są wypadkową Jednolitego Systemu Informowania o Jakości Części opracowanego przez Stowarzyszenie Producentów Części Samochodowych, czyli, mówiąc w skrócie, są to tzw. normy GVO powszechnie przyjęte w całej Europie, w tym również w Polsce.

Mamy obecnie do czynienia z szeregiem oznaczeń katalogowych części zamiennych, w zakresie których znajdują się również symbole jakości elementów samochodowych. Wyróżniamy więc takie oznaczenia, jak: O, Q, P, PJ, PC, PT, Z oraz ZJ.

O i Q, czyli najwyższa półka

Części samochodowe posiadające oznaczenie O, OE oraz Q, to komponenty oryginalne. Części z symbolem O lub OE posiadają widoczne logo producenta konkretnego samochodu, a więc, np. BMW, VW, Renault czy Fiat, natomiast elementy z oznaczeniem Q to te same części pochodzące od tego samego dystrybutora, jednak bez widocznego logo producenta auta, do którego te elementy są przeznaczone, a więc, np. Bosch, Hella, TRW, Brembo, itd. – tłumaczy ekspert od części do samochodów osobowych w iParts.pl.

P – nie jest źle

Części z symbolem P to komponenty samochodowe o porównywalnej jakości do oryginalnych elementów zamiennych. Tutaj technologia, jak i materiał wykorzystany do produkcji określonej części może być nieco inny, jednak jakość elementów z symbolem P powinna być porównywalna z oryginałem. Gwarantuje to rozporządzenie Komisji Europejskiej.

PJ, PT i PC z dodatkową rekomendacją

Oznaczenie PJ informuje kupującego, że oferowana cześć jest szczególnie polecana i promowana przez dystrybutora. Z kolei części z oznaczeniem PT oraz PC to elementy, których jakość jest porównywalna z oryginałem i została dodatkowo potwierdzona stosownymi certyfikatami odpowiednich stowarzyszeń, w tym przypadku będą to europejskie organizacje Thatcham (symbol PT) oraz Centro Zaragoza (symbol PC).

ZJ i Z – na dwoje babka wróżyła

Części samochodowe posiadające oznaczenie ZJ to przede wszystkim zamienniki o podwyższonej jakości, które są rekomendowane przez dystrybutorów. Części z symbolem Z takowego polecenia dostawcy jednak nie posiadają.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz K.
Mariusz K.
2 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Właśnie poszukiwałem informacji o tym jak czytać takie opisy bo muszę kupić pewną część. Nawet dokładnie w tym sklepie iParts.pl 🙂 Od lat tam kupuję ze względu na szeroki asortyment i dostępność części. Polecam ten sklep

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x