Rozmaitości i ciekawostki

Ukazał się katalog poświęcony twórczości Mieczysława Wieteski

Wystawa twórczości Mieczysława Wieteski spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Minęło zaledwie kilka tygodni od chwili jej zamknięcia i już z satysfakcją oddać możemy w ręce Szanownych Czytelników katalog wystawy – wydawnictwo pełne wyjątkowych zdjęć tego jasielskiego fotografa. Autorką jest Wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Felicja Jałosińska.

Ukazał się katalog poświęcony twórczości Mieczysława Wieteski

Katalog zawiera 118 wybranych z wielu czarno-białych fotografii, często unikalnych. Powstawały one na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zdecydowana większość to nieistniejące już obrazy Jasła. Część dotyczy sąsiednich miejscowości, znajdują się tu też portrety kilku osób.

Ukazał się katalog poświęcony twórczości Mieczysława Wieteski

W słowie od wydawcy Prezes Stowarzyszenia Wiesław Hap charakteryzuje walory fotografii M. Wieteski: Widz ogląda zapisany w ułamku sekundy kadr rzeczywistości, która już nie istnieje, stała się przeszłością i wspomnieniem. Dla jednych oglądane zdjęcia będą przenosiły ich w świat dzieciństwa i młodości, innym, młodszym otworzą oczy i dusze na to, co należy poznać i do jakich korzeni sięgnąć, by zachować lokalną tożsamość i pamięć o przemianach ostatnich dziesięcioleci. (…)

Ukazał się katalog poświęcony twórczości Mieczysława Wieteski

Dorobek fotograficzny Mieczysława Wieteski jest zatem tym bardziej cenny, bo zachowuje uchwyconą przez niego i zatrzymaną przemijającą urodę, czar ludzi oraz życie i klimat miasta, jego budowli, miejsc i minionych wydarzeń. W jego pracach możemy odnaleźć nastrój zwyczajności, ale i inności tamtych czasów.

Ukazał się katalog poświęcony twórczości Mieczysława Wieteski

Mieczysław Wieteska (1914-2004) po raz pierwszy z fotografią zetknął się jako uczeń drukarski. Pierwsze zdjęcia wykonał przy pomocy znalezionego i naprawionego aparatu skrzynkowego. Podstaw fotografii profesjonalnej uczył się w zakładzie fotograficznym znanego w Lublinie fotografa Hartwiga. Fotografia stała się jego pasją. Od 1952 r. mieszkał w Jaśle, gdzie przy ul. Tkaczowa 2 miał zakład fotograficzny „Karpaty”. Był społecznikiem, działając w stowarzyszeniach rzemieślniczych i miłośników fotografii. Był długoletnim członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i wieloma innymi.

Ukazał się katalog poświęcony twórczości Mieczysława Wieteski

Podstawowe dane o publikacji:

Felicja Jałosińska, 60 lat twórczości Mieczysława Wieteski – fotografa jasielskiego. Katalog z wystawy 01.10.2012 r. – 31.10.2012 r., Wyd. Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Jasło 2013. Oprawa miękka, objętość 68 stron. Konsultacja: Andrzej Krupa, korekta techniczna: Jacek Nawrocki, opracowanie techniczno-graficzne: Anna Brożyna, Felicja Jałosińska, Sylwia Kopacz-Nadymus, redakcja techniczna Felicja Jałosińska, reprodukcja zdjęć: Studio Ekspress Fotos w Jaśle, skład komputerowy: Sylwia Kopacz-Nadymus – Urząd Miasta w Jaśle, druk: Jasielskie Centrum Reklamy FROGART – Józef Nawracaj. Wsparcie finansowe Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle. Nakład 400 egz.

Katalog, podobnie jak i najnowszy, VII tom „Rocznika Jasielskiego”, można nabyć w siedzibie SMJiRJ oraz w księgarniach „U Jacka”.

(MS)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024 lat temu

Ciekawe, czy ktoś rozpoznaje się na tych zdjęciach?

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x