Rozmaitości i ciekawostki

W trosce o zabytki

Pod koniec lutego br. Miasto Jasło złożyło wnioski o dotację na remonty zabytków do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu oraz Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Wnioski te dotyczą bramy cmentarnej przy ul. Zielonej, nagrobka rodziny Kleczkowskich oraz altany parkowej „Glorietki”.

W trosce o zabytki (fot. UMJ)

Remont, konserwacja i renowacja zabytków wymaga podjęcia szeregu czynności, które nakłada na właściciela zabytku ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Prace konserwatorskie są niezwykle kosztowne ze względu na rodzaj materiałów i charakter prac, dlatego też Miasto zawsze stara się o uzyskanie dodatkowych funduszy na realizację tego typu zadań. Koszt renowacji nagrobka Piety, który został wykonany w ubiegłym roku wyniósł ok. 28 tys. zł.- mówi Bożena Molska-Olbrot, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle.

Do otrzymania dotacji na remonty zabytków są niezbędne: wpis do rejestru zabytków, program prac konserwatorskich, pozytywna decyzja konserwatora na przeprowadzenie prac oraz pozwolenie budowlane dla obiektów nieruchomych.

W budżecie miasta na 2012 r. zaplanowano na renowację zabytków 100 tys. zł. Obecnie miasto oczekuje na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Marszałkowskiego w zakresie wsparcia finansowego. 10 tys. zł na renowację nagrobków przekazał Miastu Społeczny Komitet Odnowy i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

Miasto przygotowuje się również do złożenia wniosku o dofinansowanie prac konserwatorskich  przy nagrobkach Romulada Palcha i rodziny Lazarowiczów ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x