r e k l a m a
MiastoWiadomości

10 lat Klubu Wolontariusza w Gimnazjum Nr 2 z O.I. w Jaśle

Wiele w ciągu ostatnich lat mówi się i robi w kierunku wolontariatu. Dużą popularność zdobył on także w szkołach na każdym poziomie edukacji. W mojej szkole także założyliśmy organizację wolontarystyczną pod nazwą Klub Wolontariusza Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle.

10 lat Klubu Wolontariusza w Gimnazjum Nr 2 z O.I. w Jaśle (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Klub był inicjatywą uczennicy, dziś już absolwentki, która poszła do dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle i otrzymała zgodę na odwiedziny u dzieci przebywających na Oddziale Alergologii i Pediatrii.

Początki są jednak trudne, ale dziś możemy świętować nasze 10 urodziny. Klubu Wolontariusza za główny cel brał sobie pomoc dzieciom i młodzieży, a młodzież realizuje także własne pomysły, współorganizuje imprezy na szczeblu powiatowym lub ogólnopolskim.

Zaczęliśmy do organizacji czasu wolnego małym pacjentom w szpitalu, do którego wolontariusze chodzili codziennie na 2 godziny oraz organizacją imprez okolicznościowych jak mikołajki czy andrzejki.

Wielki skok „na głęboką wodę” wykonaliśmy w pierwszym roku działalności, mianowicie organizując koncert charytatywny „Otwórz swoje serce, jak otwiera się świat” dla społeczności miasta na rzecz niepełnosprawnej dziewczynki. Koncert zorganizowali uczniowie przy niewielkiej pomocy nauczyciela opiekuna. Udało się im zorganizować sponsorów, zespoły muzyczne i taneczne oraz gwiazdę programu „Bar”, ogródek dla dzieci, cegiełki i wiele innych atrakcji. Koncert udał się i był wstępem do realizacji większych działań.

10 lat Klubu Wolontariusza w Gimnazjum Nr 2 z O.I. w Jaśle

W roku 2002 udało się zdobyć dotację z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, której celem była pomoc dzieciom poszkodowanym przez powódź. Wolontariusze i przedstawiciele Fundacji byli zadowoleni z realizacji, nawiązały się nowe przyjaźnie, podniosła się samoocena wolontariuszy i dzieci objętych programem. Niestety nie udało się nam po raz kolejny uzyskać dotacji, jednak dalej piszemy projekty i staramy się o dofinansowanie.

Jak każda organizacja wolontariacka organizujemy zbiórki charytatywne lub włączamy się w ich współorganizację. Do naszych osiągnięć w tej dziedzinie możemy zaliczyć zbiórkę miejską „Podaj dłoń” z okazji Dnia Dziecka na rzecz czwórki niepełnosprawnych dzieci. Pod opieką Caritasu Diecezji Rzeszowskiej z oddziałem w Jaśle i współpracą z szkolnymi kołami TPD i Caritasu, nasze zamierzenie ponownie się powiodło. Podjęliśmy współpracę z różnymi organizacjami i instytucjami, jak: MOPS, Fundacja Rodzin Wielodzietnych, Fundacja „Dziewczynka z zapałkami” z Łodzi, Stowarzyszenie Nasz Dom z Warszawy, Bank Żywności, MDK i JDK.
Innymi zbiórkami w których uczestniczymy systematycznie to: ogólnopolskie: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Dziewczynka z zapałkami, Góra grosza, Szlachetna Paczka, akcje: loterie, aukcje prac uczniów, miejskie: Noworoczny Dar, szkolne: Dar serca, Złote serce, I Ty możesz zostać Św. Mikołajem.

Wolontariuszki w łódzkiej Fundacji "Dziewczynka z zapałkami"

To tylko niewielki wycinek tego co robimy, bo przez ostatnie lata współpracujemy z Klubem Europejskim EUROGIM działającym przy naszym gimnazjum w realizacji projektów edukacyjnych pod tytułem „Z tolerancją na Ty”, których celem jest szerzenie tolerancji i idei integracji w naszym powiecie. Dzięki tej współpracy Gimnazjum Nr 2 z O.I. w Jaśle uzyskało członkostwo w Klubie Szkół Tolerancji oraz tytuł wojewódzkiego koordynatora projektu.

Wizyta w Pałacu Prezydenckim z okazji przyznania członkostwa w Klubie Szkół Tolerancji

Obecnie wolontariuszki realizują ciekawy projekt „Autograf za złotówkę”, którego celem jest zbiórka autografów „znanych i lubianych”, a później zorganizowanie ich aukcji dla kolekcjonerów i fanów. Zebrane fundusze przekazane zostaną na leczenie chorego dziecka. Mamy nadzieję, że zachęciłyśmy trochę naszych kolegów i koleżanki do pracy wolontariackiej. Serdecznie zapraszamy do nas, czyli Klubu Wolontariusza z Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle.

Gabriela Kiszka i Ilona Witkoś

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x