MiastoWiadomości

17 września – 80 lat po tragicznych wydarzeniach

Wrzesień 1939 roku okazał się dla naszego kraju szczególnie tragiczny. 1 września Niemcy wtargnęły na teren Polski, a niedługo potem, bo tylko 17 dni później, Armia Czerwona zaatakowała całą naszą wschodnią granicę. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów: Niemców i Rosji – był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Dziś, tutaj w tym miejscu, przy Pomniku „Golgota Wschodu”, 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach, spotykamy się, by pokłonić się i oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli nie tylko we wrześniu 1939 roku, ale także rok później w Katyniu, Charkowie, Ostaszkowie i Miednoje – powiedział podczas przemówienia Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Warto zaznaczyć, że ten dzień jest szczególnie ważny dla naszych lokalnych struktur Związku Sybiraków, którzy od lat czynią starania o godne upamiętnienie tych wydarzeń. Dziękuję za wasz trud włożony w przekazywanie pamięci o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom – zaznaczył R. Pabian.

Agresja Sowietów jest nazywana IV rozbiorem Polski, ponieważ okupanci podzielili między siebie strefy wpływów. Dla Stalina była to, jak się sądzi, osobista zemsta za klęskę poniesioną podczas najazdu na nasz kraj w 1920 roku. Sowiecka propaganda nazywała atak “wyprawą wyzwoleńczą” w obronie “ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”, a rozrzucane ulotki głosiły, że czerwonoarmiści niosą Polakom pokój.

Armia Czerwona zachowywała się równie bestialsko jak wojska niemieckie. Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana. Prof. Andrzej Paczkowski w książce “Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania pisał: “że w ciągu niespełna dwóch lat władzy sowieckiej na ziemiach zabranych Polsce represjonowano w różnych formach – od rozstrzelania, poprzez więzienia, obozy i zsyłki, po pracę przymusową – ponad 1 milion osób (…). Nie mniej niż 30 tysięcy osób zostało rozstrzelanych, a śmiertelność wśród łagierników i deportowanych szacuje się na 8 do 10 proc., czyli zmarło zapewne 90-100 tysięcy osób”.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Sybiraków, kombatanci, poczty sztandarowe, harcerze ze 139 Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. Leopolda Lisa -Kuli pod komendą hm. Wiesława Hapa, Jednostka Strzeleckiej 2091  ZS „Strzelec” im. generała Józefa Hallera z Trzcinicy, samorządowcy i przedstawiciele lokalnych instytucji oraz mieszkańcy Jasła.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Paweł
Jan Paweł
4 lat temu

buce to było x dni temu! 😀

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x