MiastoWiadomości

221. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja (foto)

Uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną na płycie jasielskiego Rynku rozpoczęły się jasielskie uroczystości z okazji 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Z okazji tego radosnego święta, władze miasta Jasła przygotowały uroczystości między innymi w jasielskim parku.

221. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja(fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Konstytucja trzeciomajowa była pierwszą w Europie oraz drugą po Stanach Zjednoczonych Konstytucją uchwaloną 221 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

221. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja(fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Po godzinie jedenastej, z płyty jasielskiego Rynku wyruszył przemarsz do Parku Miejskiego, gdzie zostały złożone okolicznościowe kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele samorządu, parlamentarzyści oraz reprezentanci jasielskich placówek oświatowych i służb mundurowych.

221. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja(fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Jedną z atrakcji trzeciomajowego święta był udział Szwadronu Podkarpacie w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, który prowadził przemarsz od płyty jasielskiego Rynku do Parku Miejskiego.

Uroczystości zakończył koncert pieśni patriotycznych w Glorietce. Głównym wykonawcą utworów byli mieszkańcy miasta oraz Chór Męski „Echo”.

Zobacz fotorelację! (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest drugim, co do ważności, świętem narodowym w Polsce. W ten dzień domy są przyozdabiane flagami w barwach narodowych. W Kościele katolickim ten dzień jest świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

(PJ)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Kto dzisiaj uważa się za lepszego od innych patriotę – a no t-a-en, którzy z naręczem kwiatów kupionych za „ludzka krwawicę” pcha się pod oko kamery, czy innych mediów aby zostać zauważony i obłudnie „dziękuje”, że „jemu jest dobrze”. Gdzie są mieszkańcy – te tyś. ludzi korzystające z tej „wywalczonej wolności”, a w efekcie spychającej większość narodu na margines z coraz częściej zauważalnym : zniewoleniem ,tyranią , totalitaryzmem i wygnaniem. Czy „o take Polske my walczyły”??? Czy dostrzegacie ilu jest ludzi wybranych lub powołanych do służby narodowi – czy jest to służba czy „łupienie” narodu ??? – co widać na… Czytaj więcej »

121 rocznica
121 rocznica
2024 lat temu

przecież prezydent komorowski dziś na oficjalnych uroczystościach przeczytał z kartki (więc to nie było przejęzyczenie jak z wyjściem z nato), że jest dziś 121. rocznica konstytucji 3 maja. przecież on jest historykiem i prezydentem wybranym przez większość Polaków, więc chyba wie lepiej, która to rocznica

HYDRANT
HYDRANT
2024 lat temu

Tak,to radosne święto w smutnej oprawie.Bo cóż to w Jaśle się dzieje.prócz rytualnego spotkania zawsze tych samych w tym samym miejscu z frazesami na ustach….? Zero imprez.ZERO!!!! Jest naprawdę wesoło-jak cholera! Tak dziś,jak i na co dzień. Brawo ukochana władzo…

dragoness
dragoness
2024 lat temu

P. Komorowski nie jest historykiem. On tylko ukończył historię, a napisanie pracy magisterskiej zajęło mu JEDENAŚCIE dni. Cóż więc od niego wymagać…

daro
daro
2024 lat temu

szopka jak kazda inna nastepna w boze cialo

Ania
Ania
2024 lat temu

Bardzo ładna dziewczyna na ostatnim zdjęciu w artykule ta polewo, wiecie moze kto to jest?? 🙂

Czytelnik
Czytelnik
2024 lat temu

Szoda, że burmistrz Czernecki nie mówił nic odnośnie tego, że ten ostraszacz tych ptaków już zaokńczył straszenie!

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Skoro Konstytucja 3 Maja była taka wspaniała dla kleru,to dlaczego kler pomógł ją obalić.Oto jest pytanie

krs
krs
2024 lat temu

najlepiej prezentowała się delegacja miasta trzech facetów elegancko ubranych …a gdzie to pan starosta ?????

Back to top button
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x