r e k l a m a
MiastoWiadomości

223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Jaśle i Brzyskach (foto)

Dziś obchodzimy jedno z najważniejszych dla Polaków świąt – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Z tej okazji na terenie Jasła oraz ościennych gmin odbyły się lokalne obchody tego święta.

223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Jaśle (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

W Jaśle, tradycyjnie uroczystości trzeciomajowe rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny na płycie jasielskiego Rynku. Po błogosławieństwie, samorządowcy, politycy, poczty sztandarowe oraz liczne grupy jaślan przemaszerowały w kierunku Parku Miejskiego. Złożono także kwiaty w imieniu lokalnej społeczności przed tablicą upamiętniającą 200-letnie uchwalenia Konstytucji, przez przedstawicieli władz samorządowych.

223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Jaśle (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Zmieniła się natomiast formuła obchodów uroczystości w Parku Miejskim, w stosunku do lat ubiegłych, w 223. rocznicę goście oraz władze i mieszkańcy Jasła mogli wysłuchać występów chóru Soli Deo oraz recytatorów recytatorów z Jasielskiego Domu Kultury, a także wspólnie pośpiewać pieśni patriotyczne przy akompaniamencie Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej.

223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Brzyskach (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Lokalne uroczystości patriotyczne miały miejsce także w gminie Brzyska, gdzie przed odsłoniętym w ubiegłym roku obeliskiem z tablicą upamiętniającą twórców Konstytucji 3-go Maja. Okolicznościowe wiązanki złożył Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska, w asyście Elwiry Musiałowicz-Czech, doradcy Wojewody Podkarpackiego, Czesława Węgrzyna przewodniczącego Rady Gminy oraz Marii Cisoń, wiceprzewodniczącej Rady Gminy.

223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Brzyskach (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest drugim, co do ważności, świętem narodowym w Polsce. W ten dzień domy są przyozdabiane flagami w barwach narodowych. W Kościele katolickim ten dzień jest świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć z lokalnych obchodów w Jaśle oraz Brzyskach autorstwa Przemysława Janasa.

(PJ)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x