r e k l a m a
MiastoWiadomości

68 lat temu odbito jasielskie więzienie (foto)

W dniu dzisiejszym odbyły się uroczystości upamiętniające 68. Rocznicę Zdobycia Więzienia w Jaśle. Nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 roku na terenie jasielskiego więzienia przeprowadzona została jedna z najsłynniejszych wówczas akcji. Akcji uwolnienia więźniów.

68 rocznica odbicia jasielskiego więzienia (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele OO. Franciszkanów. Modlono się w intencji uczestników akcji zdobycia jasielskiego więzienia. Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik Armii Krajowej, gdzie odbył się apel, przemówienia gości oraz złożono wiązanki kwiatów.

68 rocznica odbicia jasielskiego więzienia (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

– Akcja odbicia jasielskiego więzienia była jedną z największych. Pomimo faktu, iż od tamtego momentu minęło wiele lat, to nadal jaślanie pamiętają o tamtych osobach. Dzisiaj oddajemy cześć tym, którzy nie szczędząc życia i zdrowia na polu walki, w formacjach Wojska Polskiego, wiernie służyli Rzeczpospolitej – Mówił Leszek Znamirowski, Wiceburmistrz Jasła

Kilka dni temu w rozmowie z wiceburmistrzem, jedyny żyjący uczestnik akcji odbijania osób przetrzymywanych w jasielskim więzieniu, Stanisław Dąbrowa – Kostka, kazał pozdrowić wszystkich tych, którzy biorą udział w obchodach.

68 rocznica odbicia jasielskiego więzienia (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

W oddziałach powstańczych walczyli i ginęli żołnierze Polski Podziemnej ze wszystkich regionów kraju. Powstanie to było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, miało w założeniach trwać kilka dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach ciężkich walk. W tych walkach brali udział również jaślanie.

Zobacz fotorelacje!

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
józiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
józiek
Gość
józiek

I po tym Genz spalił Jasło

Close
X