r e k l a m a
MiastoWiadomości

93 lata temu Polska odzyskała Niepodległość (foto)

Dokładnie 93 lata temu, 11 listopada 1918, spełniłosię marzenie naszych przodków. Było to zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń naszych dziejów nowożytnych.

93 lat temu Polska odzyskała Niepodległość (fot. Szymon Konieczny)

Miejskie obchody tego radosnego święta rozpoczęły się o godz. 11 Mszą Świętą w Sanktuarium Św. Antoniego w Jaśle. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą Ks. Kazimierza Wojciechowskiego z Jasłą i Siostrę Hiacyntę Joannę Lulę z Czeluśnicy. Właśnie te osoby zostały zamordowane w Kl. Auschiwtz, których etap krajowy procesu beatyfikacyjnego zakończył się w czerwcu br.

93 lat temu Polska odzyskała Niepodległość (fot. Szymon Konieczny)

Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz ulicami miasta. Złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą wyjście Jasielskiego Oddziału Strzeleckiego na wojnę w 1914 roku. Uczestnicy przemarszu oddali również hołd i złożyli kwiaty pod tablicą, która poświęcona jest Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

93 lat temu Polska odzyskała Niepodległość (fot. Szymon Konieczny)

Zgodnie z tradycją ostatanią częścią uroczystości był Apel Poległych oraz złożenie okolicznościowych wiązanek na Grobie Nieznanego Żołnierza w jasielskim Parku.

(PJ)

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

9
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
MICHAŁCHORE PAŃSTWO !!!ciechPLANTAGENETjóziek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
józiek
Gość
józiek

Nie Piłsudzki,lecz Piłsudski.Zrozumiano.No

gajowy Marucha
Gość
gajowy Marucha

Proszę pokazać zdjęcia i zobaczymy kto się w tym roku podpina pod to święto

józiek
Gość
józiek

O widzę,że pan redaktorek poprawił się i już dobrze napisał:Piłsudski

AniaSz
Gość
AniaSz

Nie ma pokazówki tych wszystkich ćwoków… Dobrze!
A błędy się zdarzają!!!

józiek
Gość
józiek

Tak,ale błąd Piłsudzki jest nagminny.Oprócz tego wymawiają pius tak jak Pius ,a powinno być Pił,jak pił

PLANTAGENET
Gość
PLANTAGENET

Tak,Polska 93 lata temu odzyskała niepodległość,I jak widać chyba tylko po to by władza mogła się pokazać,a Ci co od niej coś mają poklaskali… Bywają też Ci co chcą przejąć władzę ze swoimi klakierami.I tak to się kręci…Gadka,fotka,spacer,kwiatek i do domciu odnotować w kalendarzu-odfajkowano!…Jaką mamy niepodległość dziś każdy widzi i czuje.A w Warszawie można było nawet zobaczyć,jak z nią źle…Proszę porównać ile flag wywieszano w Jaśle np. 2 lata temu,a ile było w tym roku??? I nich to posłuży refleksji,póki jest czas. Może jednak jest szansa na jedność Polaków,miejsce dla mądrych ludzi ,bezinteresowne postawy z serca płynące???Ludzi,co wyciągną Polskę z… Czytaj więcej »

ciech
Gość
ciech

Niedouczonym epigonom endecji, ONRru, Młodziezy Wszepolskiej tak ochoczo oddającym cześć Piłsudskiemu przypomnę, że był on socjalistą, konwertydą, który porzucił katolicyzm przechodząc na luteranizm, władzę w Polsce przejął z rąk okupanta, który w tym celu wypuścił go dzień wcześniej z więzienia, narodową prawicę nazywał
„zaplutymi karłami” a działaczy ONRu wysyłał na wczasy do znanego kurortu w Berezie Kartuskiej. Narodowa prawica uważala go za niemieckiego bądź bolszewickiego agenta, który za pomocą tajnego połączenia telefonicznego łączącego Belweder z Pałacem Smolnym odbiera bezpośrednio polecenia od Lenin. Podsądzano go rownież
o zamiary oddania Ukraińcom Lwowa a Niemcom Poznania. Skąd cmy to znamy?

CHORE PAŃSTWO !!!
Gość
CHORE PAŃSTWO !!!

CZY O TAKĄ POLSKĘ WALCZYLI I GINĘLI ??? i kto dzisiaj się cieszy z takiej „wolności i demokracji” , ano ci co opływają w dostatki kosztem wykorzystania większości społeczeństwa i jego niewolniczej pracy za „miskę ryżu” – ustalając jej wartość na takim poziomie, że nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrze życiowych tj: mieszkania, ubrania i jedzenia …………..

MICHAŁ
Gość
MICHAŁ

Jak można okazywać radość,gdy wszystko wokół śmierdzi kłamstwem?? Historia pisana pod potrzeby, Polska rzekomo podziwiana w Europie… Utopie,utopie,utopie…A życie jakby z goła odmienne od malowanego przez rząd,media…Bieda,brak pracy,leczenie wg klucza wieku i procedur,małżeństwa na odległość, i beznadziejna uległość nielicznych osób co żyją za srebrniki na poziomie wezyra…oto prawdziwy obraz Polski… Czasami odnieść można wrażenie,że jej jako państwa już nie ma,a pozostała jedynie ziemia polska na której żyją -także Polacy! Nie dziwi więc to,że na uroczystościach w Jaśle byli sami urzędnicy,paru mundurowych i jak zwykle bywało i bywa szkoły…Zaś program radosnego świętowania?? Każdy widział jaką był atrakcją…Dlatego lepiej było oglądać cało… Czytaj więcej »

Close
X