r e k l a m a
Wiadomości

Archeolodzy pod dawną "Panoramą" (foto)

Mury „Koczego Zamku” oraz pozostałości murów po jasielskiej synagodze odsłonili krośnieńscy archeolodzy pracujący u podnóża budynku dawnej „Panoramy”.

Więcej zdjęć w fotogalerii

Prace archeologiczne ruszyły w kwietniu po wpisaniu działki do rejestru zabytków. Obecnie trwają tam badania ratunkowo – archeologiczne.

– Mają one na celu rozpoznanie układu dworu obronnego, który tutaj się znajdował i ma to służyć częściowemu uzewnętrznieniu pozostałości tych budynków – tłumaczy Piotr Szmyd z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Archeolodzy postarają się odtworzyć układ wewnętrzny pomieszczeń zamku. Niewykluczone, że znajdą też zabytkowe przedmioty.

–  Mamy już odnalezione pozostałości ceramiki, monety, te jednak musimy  odczyścić i sprawdzić z jakiego są okresu. Na razie nie możemy powiedzieć nic pewnego – mówi Szmyd.

Finałem prac będzie sporządzenie szczegółowej dokumentacji popartej fotografiami. Raport z prac archeologów zostanie udostępniony opinii publicznej.

Z duchem czasu i w duchu historii

Pisaliśmy w marcu (czytaj więcej), że budynek i teren po dawnej „Panoramie” trafił do inwestora z Krakowa, który w tym miejscu planuje otworzyć galerię handlową a na najwyższym piętrze budynku restaurację z przeszklonym tarasem widokowym.

Przedstawiciel inwestora zapewnił nas wówczas, że zdaje sobie on sprawę z historycznego znaczenia tego fragmentu dla miasta Jasła.

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że inwestor jest żywo zainteresowany pokazaniem odnalezionych fragmentów muru.

– Inwestor jak najbardziej chciałby uzewnętrznić, przynajmniej częściowo te tereny – zapewnia Piotr Szmyd, jednak nie wiadomo jak będzie to wyglądało – jest to na etapie dyskusji i rozmów, tak więc nie ma jeszcze gotowej koncepcji – dodaje Szmyd.

Wiadomo jednak, że wszelkie prace prowadzone na tym terenie odbywać się będą w porozumieniu z konserwatorem i krośnieńskim muzeum.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ace
ace
2024 lat temu

R.E.W.E.L.A.C.J.A!

xx
xx
2024 lat temu

super

elos
elos
2024 lat temu

chyba Kociego a nie Koczego zamku

czx
czx
2024 lat temu

nie Szmyt tylko SzmyD

ciekawy
ciekawy
2024 lat temu

jak to w końcu jest ? Na konkurencyjnym portalu mamy informacje o "Kocim Zamku" a tu zaś inaczej . również piszecie Szmyt a konkurenci Szmyd . Dziwne:confused:

al
al
2024 lat temu

Znowu muzeum w Krośnie… a Muzeum Regionalne w Jaśle ?

xyz
xyz
2024 lat temu

Pewnie będzie tak jak w Nowym Żmigrodzie. Warto przypomnieć: odkryli bodajże w 2007 roku fundamenty budynku ratusza. Co zrobili w związku z tym ? Zbudowali na tym miejscu kostkę brukową i nic więcej nie poczyniono w celu ekspozycji znaleziska 😀 😐 Nasz poprzedni burmistrz przy okazji wymiany kostki brukowej na płycie jasielskiego rynku nie zlecił nawet przeprowadzenie żadnych badań archeologicznych, co byłoby bardzo cenne… Tutaj najpewniej zbudują sklep i finito… Czy to nie idiotyczne ? Właśnie: znowu muzeum w Krośnie… Przecież w Jaśle też mamy muzeum!!! Czy karpacka Troja, którą straciliśmy na rzecz Krosna im nie wystarczy ? Może niedługo… Czytaj więcej »

historyk amator
historyk amator
2024 lat temu

do ciekawy – Koci i Koczy Zamek obie nazwy są poprawne. Koczy przewija się w publikacjach pana Mariusza Świątka z muzeum 🙂

znawca zamk.ów
znawca zamk.ów
2024 lat temu

KROCZY ZAMEK chyba powinno być

awe
awe
2024 lat temu

To jest dopiero-kroczy gród.Ponoć natknięto na dzidę hrabiego Czeluśniaka,ale o tym na razie sza,wszak kampania wyborcza…To się potem pokaże czy to z tych….:lol:

Zobacz także
Close
Back to top button
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x