r e k l a m a
Wiadomości

Archeolodzy pod dawną "Panoramą" (foto)

Mury „Koczego Zamku” oraz pozostałości murów po jasielskiej synagodze odsłonili krośnieńscy archeolodzy pracujący u podnóża budynku dawnej „Panoramy”.

Więcej zdjęć w fotogalerii

Prace archeologiczne ruszyły w kwietniu po wpisaniu działki do rejestru zabytków. Obecnie trwają tam badania ratunkowo – archeologiczne.

– Mają one na celu rozpoznanie układu dworu obronnego, który tutaj się znajdował i ma to służyć częściowemu uzewnętrznieniu pozostałości tych budynków – tłumaczy Piotr Szmyd z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Archeolodzy postarają się odtworzyć układ wewnętrzny pomieszczeń zamku. Niewykluczone, że znajdą też zabytkowe przedmioty.

–  Mamy już odnalezione pozostałości ceramiki, monety, te jednak musimy  odczyścić i sprawdzić z jakiego są okresu. Na razie nie możemy powiedzieć nic pewnego – mówi Szmyd.

Finałem prac będzie sporządzenie szczegółowej dokumentacji popartej fotografiami. Raport z prac archeologów zostanie udostępniony opinii publicznej.

Z duchem czasu i w duchu historii

Pisaliśmy w marcu (czytaj więcej), że budynek i teren po dawnej „Panoramie” trafił do inwestora z Krakowa, który w tym miejscu planuje otworzyć galerię handlową a na najwyższym piętrze budynku restaurację z przeszklonym tarasem widokowym.

Przedstawiciel inwestora zapewnił nas wówczas, że zdaje sobie on sprawę z historycznego znaczenia tego fragmentu dla miasta Jasła.

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że inwestor jest żywo zainteresowany pokazaniem odnalezionych fragmentów muru.

– Inwestor jak najbardziej chciałby uzewnętrznić, przynajmniej częściowo te tereny – zapewnia Piotr Szmyd, jednak nie wiadomo jak będzie to wyglądało – jest to na etapie dyskusji i rozmów, tak więc nie ma jeszcze gotowej koncepcji – dodaje Szmyd.

Wiadomo jednak, że wszelkie prace prowadzone na tym terenie odbywać się będą w porozumieniu z konserwatorem i krośnieńskim muzeum.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Tagi
Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ace
ace
2021 lat temu

R.E.W.E.L.A.C.J.A!

xx
xx
2021 lat temu

super

elos
elos
2021 lat temu

chyba Kociego a nie Koczego zamku

czx
czx
2021 lat temu

nie Szmyt tylko SzmyD

ciekawy
ciekawy
2021 lat temu

jak to w końcu jest ? Na konkurencyjnym portalu mamy informacje o "Kocim Zamku" a tu zaś inaczej . również piszecie Szmyt a konkurenci Szmyd . Dziwne:confused:

al
al
2021 lat temu

Znowu muzeum w Krośnie… a Muzeum Regionalne w Jaśle ?

xyz
xyz
2021 lat temu

Pewnie będzie tak jak w Nowym Żmigrodzie. Warto przypomnieć: odkryli bodajże w 2007 roku fundamenty budynku ratusza. Co zrobili w związku z tym ? Zbudowali na tym miejscu kostkę brukową i nic więcej nie poczyniono w celu ekspozycji znaleziska 😀 😐 Nasz poprzedni burmistrz przy okazji wymiany kostki brukowej na płycie jasielskiego rynku nie zlecił nawet przeprowadzenie żadnych badań archeologicznych, co byłoby bardzo cenne… Tutaj najpewniej zbudują sklep i finito… Czy to nie idiotyczne ? Właśnie: znowu muzeum w Krośnie… Przecież w Jaśle też mamy muzeum!!! Czy karpacka Troja, którą straciliśmy na rzecz Krosna im nie wystarczy ? Może niedługo… Czytaj więcej »

historyk amator
historyk amator
2021 lat temu

do ciekawy – Koci i Koczy Zamek obie nazwy są poprawne. Koczy przewija się w publikacjach pana Mariusza Świątka z muzeum 🙂

znawca zamk.ów
znawca zamk.ów
2021 lat temu

KROCZY ZAMEK chyba powinno być

awe
awe
2021 lat temu

To jest dopiero-kroczy gród.Ponoć natknięto na dzidę hrabiego Czeluśniaka,ale o tym na razie sza,wszak kampania wyborcza…To się potem pokaże czy to z tych….:lol:

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X