MiastoWiadomości

Bóg, honor i Ojczyzna – jasielskie obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia br., w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która powstrzymała marsz czerwonoarmistów na Zachód i zyskała miano „Cudu nad Wisłą”, Jasło – tak jak cała Polska – obchodziło podwójne święto: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Wojska Polskiego. Tradycyjnie rozpoczęła je msza św. w intencji Wojska Polskiego i Ojczyzny, a zakończyły uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uczestnicy uroczystości zebrali się w kościele franciszkańskim – sanktuarium św. Antoniego z Padwy, by zacząć świętowanie od mszy św. Współcelebrowali ją o. Marian Kozioł, wikariusz krakowskiej prowincji Franciszkanów i o. Artur Zajchowski, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił patriotyczne kazanie. Wychodząc od genezy i znaczenia uroczystości WNMP, powiązał ją z „Cudem nad Wisłą” w roku 1920. – Pod Warszawą, na polach Radzymina i Ossowa, pod Komarowem i nad Niemnem obroniliśmy świeżo odzyskaną niepodległość, wiarę katolicką i prawo do jej wyznawania. Rosyjski imperializm w czerwonych szatach doznał bezprzykładnej klęski – mówił kaznodzieja, przypominając niezwykłą mobilizację modlitewną, poprzedzającą dramatyczne wydarzenia z połowy sierpnia 1920 r. – Latem w 3 tysiącach parafii powstały komitety obrony narodowej. W lipcu 1920 r. na Jasnej Górze księża biskupi zawierzyli Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i ponownie obrali Matkę Bożą Królową Polski, błagając by w ciężkiej kraju potrzebie przyszła nam w pomoc. Niebo odpowiedziało interwencją Maryi: w wigilię święta Wniebowzięcia odwróciła bieg wojny. W dalszej części kazania o. Artur Zajchowski nawiązał do dzisiejszej sytuacji, zauważając, że nasza Ojczyzna znów potrzebuje pomocy z nieba. – Chcemy bronić tego dziedzictwa, któremu na imię Polska przed działaniami neomarksistowskimi burzącymi porządek intelektualny i moralny w Europie. Dziś zauważamy ogromny napór marksistowskiej ideologii gender, która ma charakter antychrześcijański. (…) Jesteśmy również świadkami ataku na chrześcijańską rodzinę. Widzimy to w Polsce w ostatnich marszach równości, podczas których dochodzi do profanacji mszy św., Najświętszego Sakramentu i cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Kapłan przywołał również zdecydowany sprzeciw, jaki wobec szargania świętości wyraził niedawno abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, dziękując mu za bezkompromisową postawę i nazywanie rzeczy po imieniu. – Wspominając 99. rocznicę „Cudu nad Wisłą” dziękujemy Bogu za dar wolności. Tak jak w 1920 roku starajmy się być solidarni. Musimy być razem i dać odpór siłom zła, które atakują naszą Ojczyznę. Trzeba nam odwagi, jedności i nazywania rzeczy po imieniu. Mamy Maryję. Prośmy ją o jej święte wstawiennictwo za nami. Bo jak mówił sługa Boży kardynał August Hlond „zwycięstwo przyjdzie przez Maryję” – zakończył.

Kolejnym punktem obchodów były uroczystości w Parku Miejskim, gdzie świętujący przemaszerowali z kościoła, prowadzeni przez Miejsko-Kolejową Orkiestrą Dętą. Tam orkiestra odegrała hymn państwowy i odbył się apel pamięci, a delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wśród oddających hołd poległym za wolność Ojczyzny byli reprezentanci samorządów jasielskich: miejskiego, powiatowego i gminnego oraz parlamentarzystów, przedstawiciele kombatantów, żołnierzy i służb mundurowych, delegacje stowarzyszeń, organizacji oraz instytucji miejskich i powiatowych.

Następnie burmistrz Jasła Ryszard Pabian wygłosił krótkie okolicznościowe przemówienie i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia jasielskich obchodów Święta Wojska Polskiego i w nich uczestniczyli.

Tegoroczne obchody zorganizowali: Miasto Jasło i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Jaśle we współpracy z 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej i Jasielskim Domem Kultury. Posterunek honorowy na uroczystość wystawili: Komenda Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich w Jaśle, Związek Strzelecki „Strzelec” Jednostka Strzelecka 2091 im. gen. Józefa Hellera z Trzcinicy oraz żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obchody uświetnili kosynierzy ze Stowarzyszenia Kosynierów Parafii Cieklin i liczne poczty sztandarowe. Dodatkową atrakcją było rozstawione w parku stoisko promocyjne Wojsk Obrony Terytorialnej.

***

PRZEMÓWIENIE BURMISTRZA JASŁA RYSZARDA PABIANA WYGŁOSZONE Z OKAZJI ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

Szanowni Państwo

W dziejach Polski wiele było wydarzeń, które przesądzały o losach całej Europy. Średniowieczne bitwy pod Cedynią i Legnicą, zwycięstwa pod Płowcami i Grunwaldem, bój spod Chocimia i „wiktoria wiedeńska” zmieniały bieg dziejów na starym kontynencie. Do takich wydarzeń z pewnością można również zaliczyć Bitwę Warszawską z 1920 roku, która przez historyków uznawana jest za 18. przełomową bitwę decydującą o losach współczesnego świata.

Bitwa, określana mianem „Cudu nad Wisłą”, rozegrana została zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego, opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, pułkownik Tadeusz Piskor i kapitan Bronisław Regulski. Dzięki odniesionemu wówczas zwycięstwu Polska zachowała niedawno odzyskaną niepodległość, a Europa została uratowana przez zalewem bolszewizmu.

Dzisiaj, 15 sierpnia, w dniu oficjalnego święta Wojska Polskiego, spotykamy się by przypomnieć, ale i podkreślić heroiczną postawę ochotników, którzy na przestrzeni wieków nie wahali się złożyć ofiary z własnego życia, czy to w obronie Warszawy w 1920 roku, czy to w innych ważnych dla nas Polaków momentach. Walka o niezawisłość i niepodległość naszej Ojczyzny, nie jest tylko hasłem wypisanym na sztandarach, bo słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” – były, są i będą na zawsze wyryte w sercach naszych żołnierzy.

Zebraliśmy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, który powstał w tym miejscu zaledwie 5 lat po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej i jest jednym z najstarszych tego typu upamiętnień w Polsce. Przywołujemy na myśl świetne tradycje Oręża Polskiego związane z Jasłem i ziemią jasielską. Te tradycje były i są dla jaślan bardzo ważne. Świadczy o tym chociażby fakt, że w maju 1938 roku tytuł Honorowego Obywatela Jasła przyznany został I Pułkowi Strzelców Podhalańskich, który walczył w czasie kampanii Wrześniowej 1939 r.

Szanowni Państwo,

Jak historia pokazuje, patriotyzm polski zawsze oparty był na wierze. Stąd też dzisiejsze uroczystości rozpoczęliśmy od mszy św. w intencji Ojczyzny i zawierzenia się opiece Matki Bożej. 15 sierpnia to także dzień kiedy, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kilkadziesiąt tysięcy uczestników pieszych pielgrzymek z różnych stron Polski, w tym także z Jasła, bierze udział w uroczystościach na Jasnej Górze. Ale i tutaj daje się zauważyć akcent wojskowy, bo po raz 28 dotrze na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego. Szczególną oprawę będzie miał czwartkowy apel jasnogórski. Rozważania poprowadzi biskup polowy Józef Guzdek, a w kaplicy Matki Bożej nie braknie wojskowych akcentów. Obecna będzie m.in. Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Niech to podwójne święto będzie obchodzone przez nas zatem radośnie i dumnie, zgodnie ze słowami piosenki patriotycznej z 1830 roku:

„Polak nie sługa, nie zna, co to pany

Nie da się okuć przemocą w kajdany.

Wolnością żyje, do wolności wzdycha

Bez niej jak kwiatek bez wody usycha”

Jasielskie obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x