MiastoWiadomości

Budowa zbiornika Kąty – Myscowa stała się realna

W lipcu br. rząd przyjął program ochrony przeciwpowodziowej dla górnej Wisły. Jego priorytetowym zadaniem jest budowa zbiornika Kąty – Myscowa. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawił Stanisław Gawłowski, Wiceminister Środowiska na spotkaniu z samorządowcami z terenu powiatu jasielskiego, które odbyło się w środę 14 września br.

Budowa zbiornika Kąty – Myscowa stała się realna

To bardzo dobre informacje dla mieszkańców Powiatu jasielskiego. Zbiornik Kąty – Myscowa, o którym mówimy tak długo, to milowy krok w realizacji tego zadania – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.

Inwestycja, której zakończenie przewidziane jest do roku 2020 realizowana jest w ramach kompleksowego programu ochrony przeciwpowodziowej górnej Wisły. Łącznie na wszystkie zawarte w nim zadania zostanie przeznaczone około 12 mld zł, które pochodzą z trzech źródeł finansowania: budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NOŚiGW) oraz środków unijnych.

Pierwsze pieniądze na przygotowanie prac eksperckich i niezbędnej dokumentacji dotyczącej budowy zbiornika Kąty – Myscowa zostały już przekazane przez NFOŚiGW do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Budowa zbiornika Kąty – Myscowa stała się realna

W programie ochrony przeciwpowodziowej górnej Wisły wyszczególniono i wyceniono bardzo precyzyjnie zadania, które będą realizowane. Ruszyły już pierwsze prace związane z przygotowaniem dwóch map: zagrożeń i ryzyka powodziowego. – To są dwie różne mapy, na które zostanie wydanych około 300 mln zł i obejmą cały kraj. Dzięki tym mapom, poprzez ich odpowiednie moderowanie, będziemy w stanie dokładnie przewidywać skutki różnego rodzaju zjawisk atmosferycznych w poszczególnych miejscach. Będziemy wiedzieć, jak będzie zachowywać się fala powodziowa w danym  miejscu i jakie będą zagrożenia i być może podjąć decyzję o rozszczelnieniu wałów. Te mapy będą także wyraźnie mówić, co się stanie, jeżeli w danym miejscu zostanie przerwany wał i co będzie zalewane. Dzięki temu będziemy bardo przygotowani do akcji ratowniczych, jeżeli zajdzie taka potrzeba – wyjaśnia wiceminister.

Kolejne projekty związane z ochroną przeciwpowodziową dotyczą retencji w lasach. W praktyce ma to polegać na gromadzeniu i przetrzymywaniu wody na terenach leśnych, tak długo, jak tylko będzie to możliwe.- Retencja w lasach ma zastąpić kilka dużych zbiorników, co nie oznacza zaprzestania  budowy zbiorników. To tylko uzupełnianie systemu związanego z ochroną przeciwpowodziową –  zaznacza Gawłowski. Na realizację tego programu przeznaczono łącznie ponad 400 mln zł.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dragoness
dragoness
2024 lat temu

Uprzejmie prosimy, aby „platformersi”, tak jak uprzednio „pisiory” traktowali swoich wyborców z szacunkiem. Wyciąganie tej sprawy w kolejnej kampanii obraża naszą inteligencję.

krs
krs
2024 lat temu

pierdu pierdu gęsi dupę szczypią !!!!!!

radek
radek
2024 lat temu

Teraz, co cztery lata, będziemy otrzymywać krzepiącą wiadomość o pomyślnym zakończeniu procesu okresowej aktualizacji map zagrożeń i ryzyka powodziowego poniżej zbiornika Kąty-Myscowa, który dzięki strategicznym decyzjom nie jest narażony na niekontrolowany proces zamulania. Na skutek już zrealizowanych prac, koszty bieżącej konserwacji możemy pokrywać ze środków zewnętrznych, ponieważ zbiornik nadal spełnia wymogi UE i normy ochrony środowiska.

darko
darko
2024 lat temu

ale kawal malo sie nie ze….em ze smiechu troche normalnosci!!!!!!!!!!

KONRAD
KONRAD
2024 lat temu

To jest p…. kotka przy pomocy młotka…Frajerów już nie znajdziecie-wy bijący się o koryta ponownie i wciąż.Lepiej poszukajcie sobie gdzieś zbiornika i włóżcie wasze głowy dla ochłody.Bo parują od kłamstwa,że hej!

ciech
ciech
2024 lat temu

Z treści artykułu wynika, że do wykonanie pozostały jeszcze dokumentacja projektowa i ekspertyzy. W takim razie w jaki sposób PiS wyobrażał sobie rozpoczęcie, jak to obiecywała 4 lata temu min. Gęsicka, budowy tego zbiornika w 2009 r. nie mając dokumentacji projektowej i niezbędnych ekspertyz?

komar król
komar król
2024 lat temu

Znowu czarują ludzi.Ludzie nie dajcie się nabrać po raz kolejny

tys
tys
2024 lat temu

Adaś daj spokój, ten sam tekst ….. Pan Gawłowski i Pani Bieńkowska – bezpartyjna (PO) Puściła zbiornik , i buduje zaporę, w innym miejscu….

PO-man
PO-man
2024 lat temu

@dragoness głosisz ze jesteś nauczycielem na wszystkich forach nie stety doszlismy twojej szczerej prawdy !!!!! nic nie pozostaje jak tylko napisać Żal dla pana i pana bierackiego!!!!!!

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Nasze CHORE PAŃSTWO już tyle razy Cię wpuściło w maliny, że masz tego dosyć,{nie dostrzegasz żadnego godnego kandydata, który ma Cię reprezentować} ale chcesz mieć wpływ na losy kraju, chcesz zaprotestować i co wtedy robi nasze CHORE PAŃSTWO , czy podpowiada Ci jak to zrobić, aby Twój protest został zauważony { przecież mamy „demokracje ” i wolno Ci protestować} ??? NIC , cisza , wydaje Ci się , że najlepszym rozwiązaniem będzie zbojkotować wybory i nie głosować – jesteś w błędzie oni tylko na to czekają i tak zostaniesz podpięty do listy, która ich popiera jako: NIJAKI , któremu jest… Czytaj więcej »

Back to top button
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x