MiastoWiadomości

Budżet miasta na 2016 r. zaakceptowany. Nie obyło się bez słownych przepychanek

Podczas drugiej części sesji, radni odrzucili w drodze głosowania wnioski złożone w poniedziałek przez Krzysztofa Czeluśniaka i Jana Pierzchałę. Tym samym uchwała budżetowa dla Jasła na 2016 rok została podjęta w formie zaproponowanej wcześniej przez burmistrza miasta.

Budżet miasta na 2016 r. zaakceptowany. Nie obyło sie bez słownych przepychanek. (fot. Joanna Młynarczyk, Jaslonet.pl)

Komisja Finansowo Budżetowa RMJ po zapoznaniu się ze zgłoszonymi wnioskami postanowiła ze względów formalnych odrzucić jeden z nich. Pozostałe 7 poddane zostały głosowaniu. Wszystkim 3 wnioskom złożonym przez radnego Krzysztofa Czeluśniaka sprzeciwiło się 14 członków rady.

Wnioski radnego Jana Pierzchały – w tym wniosek dotyczący przesunięcia 300 tys. zł dotacji przeznaczonej na klub sportowy w ramach ustawy o sporcie, budzący na poniedziałkowej sesji spore kontrowersje – odrzucone zostały przez pozostałych radnych niemal jednogłośnie.

Do tego momentu wszystko zdawało się być tylko czystą formalnością, a sam przebieg sesji przebiegał nadzwyczaj spokojnie. Nadszedł jednak czas zgodnie z porządkiem obrad na wolne wnioski i zapytania. Między radnymi rozgorzała ostra dyskusja, która zważywszy na fakt, iż mijają ostatnie dni „starego roku” przybrała formę koncertu wzajemnych oskarżeń i wylewania żalów.

Budżet miasta na 2016 r. zaakceptowany. Nie obyło sie bez słownych przepychanek. (fot. Joanna Młynarczyk, Jaslonet.pl)

Ja spodziewałem się takiego wyniku, bo przecież wiemy doskonale, że decyduje większość, a po wczorajszej szopce przekonałem się osobiście jak to wszystko przebiega – mówił radny Jan Pierzchała. – Te wszystkie przesunięcia środków finansowych były zasadne pod względem potrzeb dla miasta Jasła. Wnioskowałem o przesunięcie części środków z promocji miasta w mediach i przeznaczenie ich na bieżące remonty chodników i jezdni. Podam przykład danych jakie udało mi się zdobyć. Za lata 2014 i 2015 przekazano trzem mediom łącznie blisko 200 tys. zł. Nie może się to odbywać kosztem mieszkańców. To jest po prostu niegospodarność – dodał radny Pierzchała, który kilkukrotnie podkreślał potrzebę remontu chodników, dróg i ogólnej poprawy estetyki w naszym mieście posiłkując się przy tym pismami skierowanymi od mieszkańców.

Burmistrz zapowiedział natomiast, że mimo przyjętego planu budżetu w takiej formie jak zostało to przegłosowane, wnioski złożone przez dwóch radnych z pewnością będą uwzględnione.

Nie twierdziłem, że państwa wnioski nie mają uzasadnienia co do kierunku na który chcecie panowie przeznaczyć te środki. Natomiast twierdziłem, że zabieranie z pewnych działań jest niewskazane, bo zostało to zabezpieczone na takim poziomie na jakim uważamy, że powinno występować – skomentował Ryszard Pabian, burmistrz miasta Jasła.

Budżet miasta na 2016 r. zaakceptowany. Nie obyło się bez słownych przepychanek. (fot. Joanna Młynarczyk, Jaslonet.pl)

Od paru lat staram się o rondo przy skrzyżowaniu ul. Szkolnej i ul. Krasińskiego. Składałem interpelacje w tym temacie. Nie chodziło mi o to, by za te 100 tys. zł wybudować rondo, bo to jest nierealne. Kwotę tę proponowałem na rozpoczęcie tej inwestycji – tłumaczył radny Krzysztof Czeluśniak. Podkreślił przy tym, że zwężenie środków finansowych w kwocie 100 tys. zł przeznaczonych dla straży miejskiej z pewnością nie spowoduje dla tej instytucji większych szkód i strat. – O straży miejskiej, jej ukierunkowaniu i dalszej działalności będę z panem burmistrzem polemizował po nowym roku – zaznaczył radny Czeluśniak.

Inwestycja na skrzyżowaniu ul. Szkolnej i ul. Krasińskiego, tj. budowa ronda o którą zabiega radny Krzysztof Czeluśniak, jest według niego sprawą bardzo istotną dla zapewnienia bezpieczeństwa w tamtym miejscu, gdzie jak relacjonuje często dochodzi do zdarzeń drogowych, kolizji i wypadków.

Pokaz siły

W swoich przemówieniach kilkakrotnie okazał niezadowolenie z faktu odrzucenia złożonych przez niego wniosków, istotnych dla mieszkańców Jasła, przez jak to ujął „pokaz siły” radnych z ramienia PiS, którzy w RMJ mają bezwzględną większość.
Prowadzenie przez pana sesji to jest wczesna Białoruś, ja bym się na pana miejscu wstydził – tymi słowami radny Czeluśniak zwrócił się w dalszej kolejności do przewodniczącego rady Henryka Raka, z zarzutem bezwzględnego odmówienia mu prawa głosu, a przydzielając go bez zastanowienia burmistrzowi.

Budżet miasta na 2016 r. zaakceptowany. Nie obyło się bez słownych przepychanek. (fot. Joanna Młynarczyk, Jaslonet.pl)

Od początku tej rady nie było takich dygresji, traktujemy się jako radni, tu nie było żadnego pokazu siły tylko wyrażenie woli radnych, zarówno każdego z osobna jak i wszystkich w grupie. Niech pan nie przypina nikomu łatki, bo nie w tym miejscu się pan znajduje, jakieś partie pan powołuje, gdzie pan te partie widzi? – mówił przewodniczący rady.

Budżet miasta na 2016 r. zaakceptowany. Nie obyło się bez słownych przepychanek. (fot. Joanna Młynarczyk, Jaslonet.pl)

Ja już nie wiem gdzie ja jestem i w jakim świecie i kraju żyję. Skończmy z tym wszystkim panowie, gdzie my są? – skomentował słowne przepychanki wiceprzewodniczący RMJ Andrzej Dybaś.

Budżet miasta na 2016 r. zaakceptowany. Nie obyło się bez słownych przepychanek. (fot. Joanna Młynarczyk, Jaslonet.pl)

Pokazujmy siłę, ale niech to będzie pokaz siły jedności – podsumował radny Michał Burbelka, dodając przy tym, iż zadaniem radnych jest przecież podejmowanie działań nie dla partii, a dla naszego miasta.

Budżet miasta na 2016 r. zaakceptowany. Nie obyło się bez słownych przepychanek. (fot. Joanna Młynarczyk, Jaslonet.pl)

Jak w temacie samego budżetu wypowiada się burmistrz Ryszard Pabian?

Budżet zrównoważony przede wszystkim, czyli pozwalający wykonywać te zadania, które ciążą na gminie, zadania statutowe, ale także przewidziano w nim kilka zadań poważniejszych, inwestycyjnych i wiele drobnych, być może te środki jakie zostały zabezpieczone w budżecie nie do końca wystarczą na realizację, ale mam nadzieję, że w trakcie roku ulegnie to zmianie i będziemy mogli te zadania powiększyć o dodatkowe środki. Największą pozycją jest oświata, to prawie 45 mln zł, a następnie pomoc społeczna ponad 20 mln zł, środki przeznaczone na utrzymanie urzędu, są również zadania i środki na utrzymanie dróg i zieleni. Kontynuujemy budowę hali sportów walki, ponadto chcemy przeznaczyć środki na budowę dróg, tych których brakuje na osiedlach, bo już od wielu lat są oczekiwane przez mieszkańców. W Gamracie chcemy wybudować drogę, która pozwoli przedsiębiorcom dojechać do swoich zakładów pracy. Zakładamy, że podatki nie ulegną zmianie, bo takie uchwały zostały już przez radę miejską podjęte, a nawet podatek od środków transportowych ulegnie zmniejszeniu, ale mimo to zakładamy zwiększenie podatków – powstają nowe obiekty, są zagospodarowywane nieruchomości, a z tego tytułu zwiększone podatki – powiedział burmistrz Jasła.

JM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wilk
wilk
2024 lat temu

inwestycje ok , dyzio wreszcie ma odpowiednie miejsce pracy dla jego kwalifikacji i inteligencji

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x