MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Całkowity zakaz palenia. W Jaśle powstał klub miłośników

W myśl nowych przepisów od minionego poniedziałku wydłużyła się lista miejsc użyteczności publicznej w których obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu. Palić nie można w takich miejscach jak lokale gastronomiczne, uczelnie, szkoły, przystanki, dworce, czy miejsca publiczne przeznaczone do wypoczynku.

O 15 listopada obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych
Nowela ustawy o ochronie zdrowia obejmuje zakazem również środki transportu publicznego, place zabaw, ośrodki kultury oraz obiekty sportowe.
Właściciele restauracji i lokali gastronomicznych „jednoizbowych”, zobowiązani są do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia. Dla klientów lubiących tytoń konieczne jest wydzielenie wentylowanej sali.
Podobna sytuacja dotyczy zakładów pracy, hoteli czy uczelni. Zgodnie z ustawą, jest możliwość utworzenie w takich obiektach palarni, a więc pomieszczeń wyodrębnionych konstrukcyjnie od innych pomieszczeń, odpowiednio oznaczonych, posiadających odpowiednią instalację wentylacyjną.
Za złamanie zakazu palenia w miejscach niedozwolonych grozi kara grzywny do 500 zł. Właściciel, lub zarządzający lokalem, który nie umieści informacji o zakazie palenia może zapłacić karę do 2000 zł.
W Jaśle powstał pierwszy klub palaczy
Czy nowe zapisy ustawy to zamach na swobodę „obywateli – palaczy”, których ilość ocenia się na blisko 1/3 społeczeństwa? To kwestia dyskusyjna, natomiast nowe obostrzenia mobilizują lubiących dymek do reakcji. Jako przykład można podać powstały w Jaśle „Klub Miłośników Papierosów”, z siedzibą w … jednym z lokali przy ulicy Tkaczowa.
Klub Miłośników Papierosów (fot. Sylwia Binkowicz)
Na drzwiach wejściowych lokalu-klubu zauważyć można tabliczkę „Uwaga” oraz znajdujący się niżej  jedenasto punktowy regulamin klubu, który mówi między innymi, że „wejście do lokalu-klubu czyni się dobrowolnym aktem kandydata na członka klubu a osobom nie akceptującym regulaminu wstęp wzbroniony”, lub „osoba która nie akceptuje regulaminu klubu a wejdzie do tegoż klubu nie może z tego tytułu czynić roszczeń związanych z  nieświadomym wdychaniem dymu papierosowego”.
Walka o klienta lubiącego „dymek” do piwa, który w perspektywie zbliżającej się zimy nie będzie chciał marznąć pod gołym niebie, może zachęcić właścicieli do tworzenia podobnych „lokali-klubów” tylko dla palaczy, unikając przy tym kosztów związanych z wydzieleniem specjalnych pomieszczeń – mówi właściciel jednej z jasielskiej restauracji.
Tylko czy to wyjdzie na dobre tym stroniącym od dymu tytoniowego, dla których powstały zmiany w przepisach?
W. Żebracki
Jaslonet.pl

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Świetny pomysł na walkę z kretyńskimi przepisami wymyślanymi przez rządzących 😀 Powodzenia!

dawid
dawid
2024 lat temu

Twoj nick lamie zakaz ciszy wyborczej kretynie

amivisage
amivisage
2024 lat temu

Skoro wlasciciel chce aby przychodzily tam same mendy palące to po co robić takie cyrki, lokal dla palaczy i koniec. Czy ktoś nie palący bedzie chcial tam wejść po to aby siedzieć w smrodach, tylko dlatego że zaakceptował kretyński regulamin. Napewno nie. Palenie to bylo w modzie w latach 80-90. Teraz juz nie.

ciech
ciech
2024 lat temu

PiSman: To nie rząd a Sejm uchwala ustawy, a inicjatorami zaostrzenia tych jak to nazywasz kretyńskich przepisów byli posłowie Ś. P. Religa i Piecha, nawiasem mówiąc nałogowi palacze. Nie piszę, z jakiego ugrupowania, bo nie chcę naruszać ciszy wyborczej, zresztą i tak każdy wie. Reasumując, kto innych przezywa, tak się nazywa.

AeR
AeR
2024 lat temu

Super miejsce na taki klub bo tam każdy pali ;];];];] zwykła mordownia!!!!!

PO-tem
PO-tem
2024 lat temu

to też jest łamanie ciszy wyborczej,

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

dawidku – jako, że nie należy przed wieprze rzucać pereł, więc sobie daruje dyskusję z tobą 😀

ixi
ixi
2024 lat temu

P-man co jest kretynskiego przy wdychaniu tego smrodu i trutki przez osoby 3, zwlaszcza dzieci palacych rodzicow? Co jest ok? Rak pluc? Miliony pienedzy podatnikow na leczenie palaczy? Jedzenie obiadu w smrodzie popielniczek? Randka w smrodzie?
Puknij sie w pusty leb chlopie, bo kolejny raz udwoadniasz jaki jestes prosty..

kulk a
kulk a
2024 lat temu

ciekawe czy będzie dużo klubowiczów jak stracą koncesje na alkohol.
!!precz z papierosami!!

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

ixi – jak ja uwielbiam małych zwolenników Adolfa Hitlera, który jako pierwszy oświecony przywódca europejski rozpoczął walkę z paleniem papierosów 😀 To ile tych milionów złotych wydano np. w 2009 roku na leczenie chorych na raka płuc, gdzie jedyną przyczyną choroby było palenie papierosów? Ile wydano milionów złotych na leczenie palaczy? Podaj chłopczyku w krótkich spodenkach trzymanych w ząbkach mlecznych te informacje 😀 A co do smrodu – wolę zapach tytoniu niż np. ordynarny zapach spalin – może następnym zakazem bedzie zakaz jazdy samochodem w terenie zabudowanym? Ale, jak zauważyłem, samodzielne myślenie jest dla ciebie zbyt trudne, więc i tak… Czytaj więcej »

hsf
hsf
2024 lat temu

Wg mnie ZAKAZ to ZAKAZ.
Jeśli ktoś chce palić to niech pali u siebie w domu i święto… niszczy swój dom i samego siebie :/ a nie wymyślać im jeszcze „Klub palaczy” :/
Żałosne… :/

gbur
gbur
2024 lat temu

Po raz pierwszy zgadzam się z tobą PiS manie w 100%.

Dad
Dad
2024 lat temu

Fajny pomysł!
I tak trzymać!

wrog
wrog
2024 lat temu

A gdzie byli rodzice mynole palic pod mostem i gotowe

ixi
ixi
2024 lat temu

Jezu jakis ty glupi pisman…szkoda czasu na polemike bo i tak nie zakumasz-mentalnosc Taliba.

agrafka
agrafka
2024 lat temu

Dobrze, dość smrodzenia!

Ronin
Ronin
2024 lat temu

do PiS-man – kolego prowadzisz agitację poprzez sam nick

fifirifi
fifirifi
2024 lat temu

Pis man 100% racji masz kolego -piwko dla ciebie,hehe ze tez chce ci sie dyskutowac ze smarkaczami 🙂 w stylu ixi i tym podobnych sprawnych lecz inaczej

paweł
paweł
2024 lat temu

Ja palę ale nie chodzę do lokali gdzie się pali..ale jak widzę większość Jaślaków to półgłówki .A zresztą to widać po wyborach….Czy ktos zmusza Was do siedzenia w knajpie gdzie się pali?Jak ci nie pasuje to wyjdź…Tylko pomysleć…

zlodziejowka
zlodziejowka
2024 lat temu

zwykla melina zule tam przebywaja pala papierosy brzydki lokal

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

jak nie palisz to nie wchodz bo piwo wypijesz w innym miejscu

Back to top button
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x