Wiadomości

Chemiczne czary w SP nr 4

W ubiegłym tygodniu Szkoła nr 4 w Jaśle gościła Politechnikę Dziecięcą. 150 uczniów z SP 2 i SP 4 poznawało tajniki chemii. Ciekawe zajęcia przeprowadzili studenci i doktoranci Politechniki Rzeszowskiej pod bacznym okiem prof. dr hab. Wiktora Bukowskiego.

Chemiczne czary mary w SP nr 4
Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie gromkimi okrzykami nagradzali kolejne doświadczenia. Kto by się spodziewał, że znane na co dzień produkty jak: Ludwik, Kret, herbata czy sok z czerwonej kapusty dymią, pienią się czy zmieniają kolor. Jak można wytłumaczyć, że papierowa chusteczka płonie i nie spala się na popiół? Każde przeprowadzone doświadczenie było wyjaśniane, a na koniec 15 uczestników wzięło udział w błyskawicznym quizie.
Wesołe i zaciekawione buzie uczestników zajęć dobitnie wykazały, że pomysł Politechniki Dziecięcej to strzał w dziesiątkę. Kto z nich wybierze w przyszłości studiowanie chemii? Może wśród nich jest przyszły Noblista? Przyszłość to dopiero pokaże.
W drugiej części zajęć 30 osobowe grupy wzięły udział w laboratoriach. Uczniowie z żelatyny produkowali żelki. Z jakim skupieniem nalewali własnoręcznie utartą masę w formy z mąki ziemniaczanej! Patrząc na szczęśliwe buzie, które smakowały świeżo zastygłe cukierki, samemu chciałoby się wrócić w czasy młodości, kiedy świat stał przed nami otworem.
Chemiczne czary mary w SP nr 4
Kolejne zajęcia z fizyki, mechaniki i astronomii odbędą się już w Rzeszowie w salach Politechniki. Organizatorzy pragną zainteresować dzieci nauką i mają nadzieję, że zaczną interesować się one nie tylko grami video, komputerem czy telewizją. Patronat nad programem objęli Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Prezes Zarządu WSK „PZL-Rzeszów” S.A.
Ewa Pietraszek

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stary
Stary
2024 lat temu

chyba „Chemiczne czary”?????

natibieli
natibieli
2024 lat temu

Byłam na tych zajęciach, było fajnie ,ale próbowałam zrobić żelki w domu ale się nie udało.. . To znaczy wyszło ale… Miało posmak żelatyny.Może to przez złą żelatynę? Tak, czy owak było na prawdę fajnie. Serdecznie wszystkim polecam.Pozdrawiam tych, którzy zgodzili się na pokazanie nam co można zrobić z codziennych przedmiotów takich jak:kret, herbata,sok z kapusty,ludwik czy sok z malin.

niuniaa
niuniaa
2024 lat temu

Ta pani na pierwszym zdjęciu powinna spiąć włosy 😉

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x