MiastoWiadomości

Dlaczego samolot lata?

Wszystkie dzieci, które uczestniczyły w kolejnym, już szóstym, wykładzie na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym znają odpowiedź na to pytanie. Leszek Preisner, pilot samolotowy i szybowcowy, a zarazem prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego „IKAR” w prosty i ciekawy sposób tłumaczył małym studentom zasady na których opiera się lotnictwo.

Dlaczego samolot lata?

– Samolot lata z bardzo prostych przyczyn; działają na niego pewne siły, które powodują, że unosi się w powietrzu. Pokazaliśmy to na przykładach, które były łatwe do przyswojenia i widać, ze dzieci bardzo dobrze to zrozumiały – relacjonuje Leszek Preisner.

Aż 2 tysiące kilometrów może przelecieć szybowiec, do tego może latać przez całą dobę – to tylko niektóre z ciekawostek, o których dowiedziały się dzieci. W wykładzie uczestniczyli również Adam Langer, budowniczy modeli i Witold Kawalec, pilot-modelarz, którzy przynieśli na zajęcia zbudowane przez siebie modele samolotów.
Rodzice mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie Margot Wysockiej: „Rodzina środowisko chroniące przed niebezpiecznymi eksperymentami”.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt polegający na zabawie dzieci w studiowanie, realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Partnerami projektu są: Powiat Jasielski, Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Wł. Findysza, Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Nowy Styl Group Sp. z o.o. Patronat nad projektem sprawuje Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Bezpłatne zajęcia na Juniwersytecie odbywają się 2 razy w miesiącu w siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Wł. Findysza w Jaśle. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu „Postaw na rodzinę”. Patronat medialny nad Uniwersytetem objęła TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny oraz Nowiny24.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie internetowej: www.juniwersytet.pl.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
RADEK
RADEK
2024 lat temu

Ja wiem,dlaczego lata.Bo ma skrzydła i se motur ma…Ale on też spada,a u nas w kraju-często i gęsto siejąc zamęt.No ,ale to pewnikiem wykład na inną sesyję żaków w majto pieluchach….

PiSman
PiSman
2024 lat temu

Lata gdy w powietrzu nie ma helu.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x