MiastoWiadomości

Drapieżcy na usługach miasta

Już po raz piąty Miasto Jasło zatrudniło ptasich drapieżców do walki z gawronami. Na usługach miasta pracują Meridiana i Nadia, samice raroga oraz Indygo, samiec jastrzębia Harrisa. Podopieczni sokolnika spod Bielska-Białej, pracują od świtu do zmierzchu w Parku Miejskim.

Drapieżcy na usługach miasta
Drapieżcy na usługach miasta

Specjalistyczna firma sokolnicza, wyłoniona w drodze zapytania ofertowego, już po raz kolejny zadba o to by ograniczyć do minimum uciążliwości spowodowane bytowaniem gawronów w Parku Miejskim. Głównym zadaniem sokolnika będzie niedopuszczenie do wybudowania gniazd i pojawienia się młodych gawronów.

Wcześniejsze lata dowiodły, że użycie ptaków drapieżnych jest najskuteczniejszym, dopuszczonym przepisami prawa, sposobem ograniczenia niedogodności spowodowanych obecnością gawronów na terenach rekreacyjnych.

Drapieżcy na usługach miasta
Drapieżcy na usługach miasta

Akcja, jak zwykle, rozpoczęła się 1 marca i potrwa do 3 maja (64 dni). Warto zaznaczyć, że udało się wynegocjować najkorzystniejsze jak do tej pory warunki finansowe. Koszt pracy sokolnika łącznie z nadzorem ornitologicznym, wyniesie niewiele ponad 27 tys. złotych, co stanowi połowę kosztów pierwszej akcji sokolniczej przeprowadzonej w 2012 roku.

Pojawiający się od kilku lat w parku sokolnik i jego pracownicy, spotykają się z sympatią wielu mieszkańców, którzy doceniają tę wymagającą poświecenia pracę (od świtu do zmierzchu, łącznie z dniami wolnymi od pracy i Świętami Wielkanocnymi).

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x