MiastoWiadomości

Dzień krwiodawcy w Jaśle

Wakacje są najtrudniejszym okresem w sferze krwiodawstwa. Stali dawcy wyjeżdżają, lub robią wymagane przez lekarzy przerwy w oddawaniu krwi. Niestety to właśnie wakacje sprzyjają wypadkom, krwi zaczyna brakować, dlatego społeczności lokalne, stowarzyszenia odpowiadają na apel potrzebujących i w porozumieniu z RCKiK, PCK lub szpitalami organizują akcje promujące krwiodawstwo.

Dzień krwiodawcy w Jaśle

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Jasła i Regionu Jasielskiego – Nasz Dom w zeszłym roku zorganizowało dzień dawcy szpiku. W dniu 26 września 2010 w jasielskim szpitalu zarejestrowało się 53 nowych dawców szpiku.

W tym roku nie zapominamy o propagowaniu dawstwa szpiku, ale chcemy poświęcić nasze zainteresowanie problemowi braku krwi w wakacje. Nasza akcja informacyjna rozpoczyna się dziś. Za pomocą dostępnych środków przekazu informujemy, że Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 – 65 lat.

Wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Oddział Terenowy w Jaśle z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem. Najbliższa siedziba RCKiKu znajduje się w szpitalu specjalistycznym przy ul. Lwowskiej w Jaśle. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 11.30.

Tam z pobranej próbki krwi, wykonuje się wstępne badania na podstawie których, łącznie z badaniem lekarskim ustala się czy kandydat na dawcę jest zdrowy, a tym samym czy może bez szkody dla siebie oddawać krew. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Oddanie takiej ilości krwi nie jest szkodliwe dla zdrowia. Krwiodawca powinien jednak wiedzieć, że przerwa między kolejnymi pobraniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Do oddania krwi nie należy zgłaszać się na czczo, wskazany jest lekki, możliwie beztłuszczowy posiłek. Tuż przed oddaniem dawca lub kandydat na dawcę może otrzymać kawę lub herbatę; a po oddaniu krwi, ekwiwalent o wartości 4500 kcal (zazwyczaj są to smaczne czekolady). Sam zabieg pobrania krwi, który wykonuje fachowy pracownik służby krwi trwa kilka minut i jest niemal bezbolesny.

HONOROWEMU DAWCY KRWI

przysługuje w dniu oddania krwi płatne zwolnienie z pracy oraz zwrot kosztów podróży. Dowodem oddania krwi jest odpowiednie zaświadczenie dla zakładu pracy oraz legitymacja Honorowego Dawcy Krwi, w której wpisuje się każde oddanie krwi lub osocza.

Moment kulminacyjny naszej akcji odbędzie się w dniu 7 sierpnia 2011 r. tj. w niedziele w godzinach od 9.00 do 16.00 w jasielskim oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (Szpital przy Lwowskiej, II piętro, wejście od wjazdu karetek).

RCKiK zaprasza w dniu 7 sierpnia wszystkie osoby, które nie mogą przybyć na oddanie krwi w dni powszednie.

Łukasz Kotulak

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dziadek
dziadek
2024 lat temu

przecież to jest dyskryminacja wiekowa.Po 65-tym roku życia jeśli ktoś jest w pełnmi zdrów i ma nieprzymuszoną wolę oddać krew,to go wyrzucą i wyśmieją.W RFN niema takich wymyślnych ograniczeń.Tylko,że tam niema wskazanego limitu litrażowego dla dawcy.

ujn
ujn
2024 lat temu

Zające oddały krew? Tylko, kto by ich krew chciał?

elk
elk
2024 lat temu

oby więcej dawców krwi i szpiku…dzięki takim jak oni oraz NZOZ Medigen jestem tu z Wami 😉

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x