r e k l a m a
MiastoWiadomości

Gospodarka odpadami w powiecie jasielskim

Miasto Jasło wspólnie z gminami powiatu jasielskiego zorganizowało spotkanie poświęcone zagadnieniom gospodarki odpadami komunalnymi. Uczestniczyli w nim wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu jasielskiego oraz Andrzej Kulig dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego.

Spotkanie w głównej mierze dotyczyło trudności związanych z zapewnieniem ciągłości przetwarzania odbieranych odpadów na naszym terenie. Problem ten stał się widoczny szczególnie w obecnym czasie, kiedy firma zajmująca się odbieraniem odpadów wstrzymała ich odbiór. Już teraz dzieje się tak na terenie gminy Brzyska i Nowy Żmigród.

Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni, że główną przyczyną trudności w płynnym przetwarzaniu odpadów jest nadmierna produkcja śmieci, których obecnie jedynym sposobem zagospodarowania jest spalenie w specjalistycznej instalacji, a niestety moce przerobowe takich instalacji są niewystarczające do spalenia wszystkich odpadów.

Dodatkowo podkreślono, że narastającym problemem jest ciągle rosnąca ilość produkowanych przez nas samych śmieci oraz coraz bardziej złożona budowa opakowań, mocno utrudniająca, a nawet wręcz uniemożliwiająca ich recykling. Dla porównania tylko w samym Jaśle łączna ilość odbieranych odpadów w ciągu czterech ostatnich lat wzrosła z 10650 ton do 12020 ton.

Każdy z nas z pewnością zauważa, że codziennie jesteśmy zasypywani nadmierną ilością niepotrzebnych opakowań (kilkukrotne zabezpieczenie produktu np. poprzez zbędną folię, tekturę, itp.). Dlatego docelowo konieczne są działania i zmiany na szczeblu krajowym. Obecnie Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami przepisów dotyczących gospodarki odpadami, które rozszerzą odpowiedzialność na producentów opakowań.

Natomiast już teraz codziennie możemy mieć wpływ na ilość wytwarzanych przez siebie odpadów m.in. poprzez kompostowanie odpadów zielonych, robienie racjonalnych zakupów, używanie toreb wielokrotnego użytku czy kupowanie produktów w zwrotnych opakowaniach. By to uświadomić swoim mieszkańcom gminy zadeklarowały chęć prowadzenia wspólnych działań edukacyjno-informacyjnych promujących racjonalną gospodarkę odpadami wytwarzanymi w naszych domach.

Jednocześnie w imieniu gmin informujemy, że w najbliższym czasie mogą wystąpić trudności z odbiorem odpadów, co związane jest z brakiem możliwości płynnego przekazywania ich do dalszego przetworzenia.

UMJ

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X