PolitykaWażne wydarzeniaWiadomości

Historyczne spotkanie zarządów dwóch województw w Jaśle

Perspektywom współpracy, szczególnie w zakresie układu komunikacyjnego i infrastruktury drogowej oraz ochrony zabytków i rozwoju szlaków kulturowych, poświęcone były wspólne obrady Zarządów Województwa Podkarpackiego i Małopolskiego, które odbyły się w poniedziałek (12 marca br.) w Jaśle.

Historyczne spotkanie zarządów dwóch województw w Jaśle

Było to pierwsze takie spotkanie, zorganizowane z inicjatywy marszałka Podkarpacia Mirosława Karapyty. Uczestniczyli w nim obaj włodarze województw: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta oraz Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki.

Historyczne spotkanie zarządów dwóch województw w Jaśle

Jasło jest przykładem miasta, które leży w granicach województwa podkarpackiego, ale symbolizuje też istnienie wspólnych cech regionu małopolskiego i podkarpackiego. Dzisiejsze wspólne obrady zarządów województw podkarpackiego i małopolskiego, to historyczne wydarzenie w dziejach samorządów obu regionów. To bardzo ważne spotkanie, przełamujące pewne stereotypy myślenia, iż regiony powinny ze sobą rywalizować. Dzisiaj przyjmujemy inny front: front współpracy – podkreślał marszałek Karapyta, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Jasła po zakończeniu obrad. Według marszałka Marka Sowy zainicjowana w Jaśle współpraca powinna przebiegać bardzo owocnie  – Mamy wiele różnych doświadczeń, w których można się uzupełniać. Jestem zachwycony Doliną Lotniczą, dzięki której Podkarpacie jest rozpoznawalne nie tylko w kraju, ale i na forum europejskim.

Historyczne spotkanie zarządów dwóch województw w Jaśle

Marszałkowie podpisali w imieniu zarządów deklarację o współpracy na rzecz rozwoju obu regionów, stanowisko w sprawie współpracy w zakresie realizacji wspólnego układu komunikacyjnego, deklarację współpracy w sprawie podjęcia starań o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO drewnianych cerkwi położonych na terenie obu regionów oraz list intencyjny w sprawie współpracy w celu rozwoju szlaków kulturowych o wymiarze ponadregionalnym: Szlaku Architektury Drewnianej i Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

Historyczne spotkanie zarządów dwóch województw w Jaśle

– Ogromnie cieszę się, że Jasło gości zarządy dwóch województw. To dla nas ogromne wyróżnienie – mówił burmistrz Jasła Andrzej Czernecki. – Model postępowania obu samorządów wojewódzkich jest doskonały, ponieważ daje samorządom lokalnym szansę włączenia się w odpowiednim momencie w przygotowywanie perspektywistycznych rozwiązań. W opinii burmistrza, dla Jasła niezwykle ważne jest zdecydowane usprawnienie komunikacji z Krakowem. Można je uzyskać poprzez przywrócenie połączenia kolejowego Jasło – Stróże – Tarnów – Kraków oraz połączenie Jasła z autostradą A4. Będzie to możliwe dzięki planowanemu przez woj. małopolskie wybudowaniu drogi Kielce – Tarnów – Barwinek, która będzie krzyżować się z drogą krajową nr 28 pomiędzy Gorlicami a Jasłem.

Równie ważna jest współpraca w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, zwłaszcza w kontekście ostatniej powodzi w roku 2010. Jasło ma również sporo do zaoferowania jeżeli chodzi o planowany Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. W regionie jasielskim znajduje się około 30 cmentarzy wojennych, a w samym mieście – 4. Istotny jest też pomysł stworzenia szlaku turystyki industrialnej, na którym Jasło, jako kolebka przemysłu naftowego mogłoby się znaleźć.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
po i tusk
po i tusk
2024 lat temu

Tusk szukał w Warszawie miejsca odpowiedniego na pomnik dla siebie. Siadł na cokole Chopina ale tam mało ludzi, nikt nie przechodził, nikt nie podziwiał.Poszedł więc na Nowy Świat, gdzie ruch, mnóstwo ludzi i zaproponował Kopernikowi żeby ustąpił mu miejsca, ale Kopernik tylko wzruszył ramionami i … rozwiń całośćani myślał ustąpić takiej personie. Poszedł więc Tusk dalej, zobaczył króla Zygmunta i dalejże spychać go z kolumny!…ale Zygmunt tylko się uśmiechnął i mówi, Donaldzie zobacz jak tu niewygodnie muszę się krzyżem podpierać, co ludzie powiedzą jak cię z krzyżem zobaczą? Idź do Mickiewicza, tam ludzi dużo i zawsze świeże kwiaty leżą. Mickiewicz… Czytaj więcej »

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x