MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Honorowy Obywatel dla Zbigniewa Skrudlika

Rada Miejska Jasła jednogłośnie przyznała tytuł Honorowy Obywatelem Miasta Jasła Zbigniewowi Skrudlikowi za propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz za wybitne osiągnięcia sportowe, które przyczyniły się do promocji Miasta Jasła w dziedzinie życia sportowego.

Sesja Rady Miasta

Zbigniew Skrudlik to czołowy florecista świata lat sześćdziesiątych, dwukrotny medalista olimpijski wywodzący się z Jasła. Absolwent Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, wychowanek trenera Kazimierza Laskowskiego, szpadzista, ale przede wszystkim leworęczny florecista- „drużynowiec”. Przez 10 lat był w czołówce szermierzy świata. Dwukrotny mistrz Polski we florecie (1961, 1963) i trzykrotny wicemistrz: we florecie (1958,1968) i szpadzie (1962). Drużynowy mistrz kraju w szpadzie (1956) i sześciokrotny wicemistrz Polski: we florecie (1957, 1964, 1968) i szpadzie (1963, 1965, 1967). Medalista mistrzostw świata w drużynie florecistów: srebrny – w Gdańsku (1963) i Paryżu (1965) oraz brązowy – w Turynie (1961), Buenos Aires (1962), Moskwie (1966) i Montrealu (1967).

W konkurencji indywidualnej zajął czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w Gdańsku w 1963 roku. Dwukrotny mistrz Uniwersiady w Porto Alegre (1963) we floretowej i szpadowej drużynie. Największymi trofeami florecisty były: srebrny medal olimpijski z Tokio w 1964 roku i brązowy z Meksyku w 1968 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej – trener kadry narodowej floretu mężczyzn (1968-1978). Reprezentacja Polski pod opieką jaślanina zdobyła dwa złote medale podczas mistrzostw olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Mistrz Sportu, oznaczony m.in. wielokrotnie Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ixi
ixi
2024 lat temu

kogo?

CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Cała rada już dawno przyznała sobie tytuły honorowych obywateli miasta , jedynie którym należy się odpowiedni poziom życia, a resztą nie warto się zajmować to niewolnicy tyrający za minimum , bezrobotni i inni nie mający środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a jeszcze można ich dodatkowo upokorzyć np. kierując na darmowe zupki w jadłodajni – przy braku pracy i perspektyw godnego życia…..

LIZODROPULOS
LIZODROPULOS
2024 lat temu

A czemuż to honorowy obywatel nie ma swego miejsca w Encyklopedii jasła??? Za mało był honorowy,ćzy też brakło miejsca,bo pisarze go swoimi życiorysami zapewnili po uznaniu!

jo
jo
2024 lat temu

A czy nie było w naszym Mieście uchwalone kiedyś tam, że żyjącym nadaje się tytuł Zasłużonego Obywatela?

xyz
xyz
2024 lat temu

Pominę kwestie jasielskiej encyklopedii w której można znaleźć wiele braków ale i wiele niepotrzebnych wpisów.:/ Co do nowego honorowego obywatela to po zapoznaniu sie z jego życiorysem uważam że to słuszna decyzja. Jest to chyba jedyny olimpijczyk z naszego miasta więc jest się czym chwalić.
Rozbawiło mnie pytanie ” kogo „? proponuję zapoznać się z artykułem tam zostały zamieszczone informacje. Rozumiem ze niektóre osoby najprawdopodobniej są zbyt młode żeby znać ale chyba na tyle dorosłe żeby przeczytać… 🙂

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x