MiastoWiadomości

Jasielska winnica posadzona!

Pierwsza w Polsce miejska winnica ma już pierwsze nasadzenia, które wykonali słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina. Jak zgodnie podkreślali, takie praktyczne doświadczenia najlepiej pozwalają im uczyć się winiarstwa.

Jasielska winnica posadzona!
Jasielska winnica posadzona!

W ramach zajęć praktycznych słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina, prowadzonej przez Fundację Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, posadzili pierwsze 500 krzewów w jasielskiej winnicy. Powstaje ona na osiedlu Ulaszowice, na południowo-zachodnim stoku. Jeszcze tej wiosny zostanie obsadzone 25 arów, a w przyszłym roku docelowo 50 arów.

Winnica, która została założona na terenach przeznaczonych pod urządzenie zieleni miejskiej, ma być wyjątkowym i reprezentacyjnym elementem promocji miasta, potwierdzeniem przyjętej strategii wizerunkowej pod hasłem „Jasło w(inne) klimaty”. Koszty urządzenia terenu, ogrodzenia działki, zakupu sadzonek poniosło Miasto. – Posiadanie własnej, miejskiej winnicy to pomysł, który wpisuje się w naszą strategię wizerunkową. Winiarstwo jest jednym z elementów, którym powinniśmy się chwalić – mówił podczas sobotniego sadzenia Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Współpraca Miasta z Fundacją ”Galica Vitis” przynosi wymierne efekty. – Oparta na winie strategia wizerunkowa miasta, do czegoś zobowiązuje. Uważam, że nie wystarczy już coroczne organizowanie Dni Wina, dlatego zaproponowaliśmy samorządowi utworzenie w Jaśle centrum edukacji winiarskiej. Pomysł powiódł się – oferta Podkarpackiej Akademii Wina cieszy się dużą popularnością – mówi Roman Myśliwiec, założyciel Fundacji „Galicja Vitis”.

Kolejnym krokiem naprzód jest założenie jasielskiej winnicy. Według R. Myśliwca Jasło musi się stać nie tylko przyjaznym i ciekawym miejscem dla mieszkańców, ale także pozytywnie kojarzyć się w Polsce, a nawet poza granicami kraju. – W pewnym zakresie to już się dzieje – nasze działania są z zainteresowaniem komentowane, zwłaszcza w wielkomiejskich społecznościach, na przykład Krakowa, Warszawy. Pomysł winiarski, a także inne innowacyjne działania promocyjne mogą pomóc Jasłu w rozwoju, a przecież o to chodzi.

Miejska winnica w Jaśle będzie pełniła rolę poletka dydaktyczno-doświadczalnego dla słuchaczy Studium Praktycznego Winiarstwa, sztandarowej oferty PAW. Jednym z zadań akademii będzie opieka nad nią przez cały rok, a w kolejnych latach prawdopodobnie wyrób wina z winogron, które dojrzeją w jasielskiej winnicy. – Studium Praktycznego Winiarstwa to wyjątkowa w skali kraju oferta edukacji winiarskiej – mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji „Galicja Vitis”. – Bardzo duży nacisk kładziemy na praktykę, która jest najlepszą metodą nauczenia się zawodu. Teoria jest oczywiście także potrzebna, ale u nas i te zajęcia są prowadzone przez praktyków, najlepszych fachowców w swoich dziedzinach.

Pierwszą sadzonkę w powstającej winnicy posadził burmistrz Ryszard Pabian. Na tym jednak nie poprzestał, wspólnie ze słuchaczami PAW pracował przy sadzeniu winnicy.

Sadzenie winnicy odbywało się w minioną sobotę, w ramach pierwszego dnia szóstego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2016. W niedzielę odbyły się zajęcia teoretyczne. Na czym polega cięcie zielonych organów krzewów, regulacja plonu winogron oraz w jaki sposób wykonywać zabiegi poprawiające jakość owoców mówił Roman Myśliwiec. W drugiej części wykładów dr Janusz Mazurek podzielił się wiedzą na temat sprzętu stosowanego w ochronie winorośli.

Fundacja „Galicja Vitis”/UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x