r e k l a m a
MiastoWiadomości

Jasielski Sanepid ma już 60 lat

Właśnie na 14 sierpnia br. przypada 60-lecie istnienia  Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaśle. Z tej okazji, w budynku przy ulicy Koralewskiego odbyła się krótka konferencja z udziałem lokalnych mediów oraz przedstawicieli władz powiatowych.

Jasielski Sanepid ma już 60 lat

„Sanepid” to nie tylko instytucja, która kojarzy się z niedopuszczaniem lokali do użytku, mandatami oraz masą papierów, ale jest to instytucja, która prowadzi szereg różnych działań profilaktycznych i zajmuje się działaniami w różnym zakresie. – Tam, gdzie może dojść do zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego wkracza Sanepid. Wykonujemy badania labolatoryjne, ale głównie jest to sprawdzanie zasad higieny, wiele działań profilaktycznych – mówi  lek. med. Dariusz Pomprowicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle.

Jasielski Sanepid ma już 60 lat (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Laboratorium w Jaśle jest w tej chwili najprężniej działającą jednostką w strukturze powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa podkarpackiego. – Dołączyliśmy do ciągu sukcesów, jako pierwsza powiatowa stacja w Polsce, która bada wina. Chciałbym, aby sytuacja degradacji naszej jednostki wróciła na nasze miejsce. Mamy doskonale wykwalifikowaną ekipę pracowników.

Zarobki są uwłaczające godności

Podczas konferencji prasowej, dyrektor placówki stwierdził, że pracownicy, których zatrudnia jednostka są – w jego ocenie najlepszymi osobami na te stanowiska, a wynagrodzenie, które otrzymują jest bardzo niskie. – Mamy bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrę – gdyby tylko były pieniążki to chętnie zatrudniłbym młodych pracowników. Jesteśmy jedyną instytucją, która jest w stanie przyjąć specjalistów takich, jak: specjalistów żywienia, czy biologów molekularnych – mówi dyrektor.

Jasielski Sanepid ma już 60 lat (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Dobre wyposażenie

Dyrektor poruszył także kwestie bardzo dobrze wyposażonego labolatorium, które w budynku Sanepidu zajmuje aż trzy piętra. – Powiadamy najnowszy i specjalistyczny sprzęt. Rocznie wykonujemy kilkaset tysięcy badań próbek. Często różnica w kosztach pomiędzy badaniami w naszej jednostce a innych wynosi około siedmiuset złotych, dlatego wiadomo też, że przedsiębiorcy chcą z nami współpracować – mówi Pomprowicz.

Jasielski Sanepid ma już 60 lat (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Jaśle zatrudnia w tej chwili pięćdziesiąt trzy osoby. Jej dyrektorem jest lek. med. Dariusz Pomprowicz. Jednostka swym działaniem obejmuje obszary: Miasta Jasła oraz Gmin: Brzyska, Dębowiec, Jasło, Kołaczyce, Krempna, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród, Skołyszyn oraz Tarnowiec. Jednak badania, które wykonywane są w stacji spływają z kilkunastu miast z województwa podkarpackiego.

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x